banner181

Tarhan: Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasası ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz

07 Mart 2012 Çarşamba 20:05
Bu haber 900 kez okundu

CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan, Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasası ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunacaklarını bildirdi. CHP Grup Başkan Vekili Tarhan, partisinin Manisa İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Belediye...

Tarhan: Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasası ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz
CHP Grup Başkan Vekili Emine Ülker Tarhan, Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasası ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

CHP Grup Başkan Vekili Tarhan, partisinin Manisa İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Belediye Kültür Sitesi Lale Salonu’nda düzenlenen ‘Türkiye’de Kadın Olmak’ konulu panele konuşmacı olarak katıldı. Panelde konuşan Tarhan, “Bugün Anayasa Mahkemesi’nin dönüştürülmesinin sırrını anladınız mı? Neden Anayasa Mahkemesi ele geçirildi. Bugün biz MİT Yasası ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Cumhurbaşkanlığı Seçim Yasası ile ilgili başvuracağız ve 4+4+4 ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne gittiğimizde de ne ile karşılaşacağız sizce. Hukukçu olmayan Anayasa Mahkemesi’nin Başkanı sizce bize ne cevap verecek? 6 milyar, 9 milyar, 10 milyar para cezasıyla sanırım bize cevap verecek. Onun için toplumları dönüştürmek için önce yargıyı ile geçirirsiniz. Yargının o kamçı gibi kullanıldığı, toplumu dizayn etmek için silah olarak, dipçik gibi kullandığı bir ortam oluşturursunuz.” dedi.

Bütün diktatörlüklerde önce yargının ele geçirildiğini dile getiren Tarhan, “40 ili gezmemin nedeni buydu ben YARSAV Başkanı iken. Hayatı, evi, kocası ve çocukları olan bir kadın için bu aslında çok tuhaf bir şey. Çocuklarım beni evde bekliyordu. Hatta benim bir mübaşirim vardı. ‘Hakime hanım çocuklar evde aç bekler, niye siz dağ, taş hala keşif yapıyorsunuz?’ derdi. Gerçekten gezmemin, dolaşmamın tek nedeni buydu. Orada enerjimi, oradaki gerekçeli bir karar gibi bir takım şeyleri anlatma alışkanlığımı belki Türkiye’nin bir başka yerlerinde de bir siyasetçi olarak anlatmaya çalışacağım bundan sonra da elimden geldiği kadar.” diye konuştu.

Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın canı çektiğinde fetva verdiğini ileri süren Tarhan, fetvanın diritildiği bir ülkede yaşadıklarını söyledi. Bu gün adı milli olan bir bakanlığın sorumluluğunda da olsa Eğitim Bakanlığı’nın, Osmanlı’daki 3’lü yapıya dönüştürülmeye çalışıldığını izlediklerini dile getiren Tarhan, “4+4+4 ile 3’lü bir yapıya dönüştürülmeye çalışıldığını görüyoruz ve okulların birer birer cemaatlerin eline geçtiğini izliyoruz. Yeni anayasa kisvesiyle başkanlık sistemi adı altında kaldırılan o hilafete özenildiğini görüyoruz. Son açıklamalarıyla Sayın Meclis Başkanı’nın aslında bu oyunun nasıl sonlandırılacağının ipuçlarını yavaş yavaş aldığımızı görüyorum ben, bilmiyorum katılıyor musunuz? Başkanlık sistemini birden bire Anayasa masasının ortasına koymaya çalıştıklarını, nasıl üniter yapı ile ilgili olarak özel bir gündemleri varsa başkanlık sistemi, yani yeni hilafet ile ilgili özel bir gündemleri olduğunu biz biliyoruz. Eminim siz de hissediyorsunuzdur. AK Parti’nin gizli gündemini ustalık döneminde hayata geçirdiğini, o iki dönemde hafif, mahcup, çok cüretkar olmayan tavırlarını, bugün o gizli gündemini hayata geçirmeye çalıştığını ve bunun için alabildiğince cüretkar davranışlar sergilediğini de izliyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından CHP Manisa İl Başkanı Turgay Koç, Tarhan’a plaket verdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder