banner181
banner210

İskilip'te kadına yönelik şiddet konuşuldu

07 Mart 2012 Çarşamba 18:50
Bu haber 999 kez okundu

Çorum Hitit Üniversitesi İskilip Meslek Yüksek Okulu(MYO) Müdürü Doç. Dr. Muammer Cengil, 'Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi' adlı konferans verdi.        Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle İskilip...

İskilip'te kadına yönelik şiddet konuşuldu
Çorum Hitit Üniversitesi İskilip Meslek Yüksek Okulu(MYO) Müdürü Doç. Dr. Muammer Cengil, 'Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi' adlı konferans verdi.

        Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle İskilip Öğretmenevi'nde düzenlenen konferansa Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İskilip Kaymakamı Mehmet Yılmaz, İskilip Belediye Başkanı Numan Sezer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Selvi, İlçe Emniyet Müdürü Ferhat Çetinkaya, AK Parti İlçe Başkanı Ali Koçkaya, öğrenciler ve hanımlar katıldı.

        MYO Müdürü Muammer Cengil kadına yönelik şiddeti 'ailede kadını inciten, ona ızdırap veren, fiziksel, cinsel, zihinsel, hasarla sonuçlanan, kamusal alanda ya da özel yaşamda baskı uygulanması ve özgürlüklerinin keyfi olarak kısıtlanmasına neden olan her türlü davranış şekli' olarak tanımladı. Cengil, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda da şunları söyledi: "Toplumsal ve bireysel eğitimler verilmeli, toplumsal örgütler aktif çalışmalı, yanlış toplumsal olaylar düzeltilmeli. Danışmanlık hizmetleri sağlanmalı, ilgili bireylerin psikiyatrik tedavileri yapılmalı. Yasal düzenlemeler caydırıcı nitelikte olmalı. Yazılı ve görsel medyada şiddeti öğretici yayınlar engellenmeli." Cengil, şiddete uğrayan kadınlara da yapması gerekenleri şöyle dile getirdi: "Yasal haklar çerçevesinde yakın bir karakola gidip şikayet edebilirsiniz. Herhangi bir adliyede Aile Mahkemesi’ne veya Cumhuriyet Savcılığına başvurup ailenin korunmasına dair kanun gereğince korunabilirsiniz."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder