banner181

Vali Şentürk: Türk kadını tarihin her döneminde üstün fedakarlık göstermiştir

07 Mart 2012 Çarşamba 18:26
Bu haber 393 kez okundu

Yozgat Valisi Necati Şentürk, Türk kadınının, tarihin her döneminde üstün gayret ve fedakârlık örneği göstererek, devlet ve milletin temelinde ve toplumsal hayatın merkezinde yer aldığını söyledi.        Vali...

Vali Şentürk: Türk kadını tarihin her döneminde üstün fedakarlık göstermiştir
Yozgat Valisi Necati Şentürk, Türk kadınının, tarihin her döneminde üstün gayret ve fedakârlık örneği göstererek, devlet ve milletin temelinde ve toplumsal hayatın merkezinde yer aldığını söyledi.

        Vali Şentürk, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada kadının önemine değindi. Vali Şentürk, "Huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olan, varlıklarıyla hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlar, sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle geleceğin şekillendirilmesinde önemli rol üstlenmiştir. Kadınlar, tarihin her döneminde üstün gayret ve fedakârlık örneği göstererek, devlet ve milletin temelinde ve toplumsal hayatın merkezinde yer almıştır. Kurtuluş mücadelesinde kadınlarımızın fedakârlıkları ve çabaları hiçbir zaman unutulmamalıdır. Millet olarak baş tacı ettiğimiz kadınlarımız, şefkat ve merhamet kahramanları olarak gelecek nesillerin yetişmesinde önemli görevler ifa etmektedirler." dedi.

        Sahip oldukları hakları en iyi biçimde kullanan kadınların, ülkenin gelişmesinde ve çağdaşlaşması yolunda büyük katkıları olduğunu ifade eden Şentürk, şunları kaydetti: "Toplumumuzun temeli olan kadınlarımızın, toplum içinde eşit bireyler olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda çalışmalar yapılmakta olup sonuçlarının da alınmaya başlanmış olması memnuniyet vericidir. Buna rağmen, günümüzde de kadınlarımızın ve genç kızlarımızın aile içi şiddete maruz kaldıkları, erken yaşta evlendirildiklerine rastlanmaktadır. Ailenin ve toplumun direği ve en saygın üyeleri olan kadınlarımıza yapılan bu tür muameleler asla kabul edilemez. Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri, eğitim kurumları el birliği ile bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için gerekli çalışmaları yapmalıdır. Aile kurumunun temel taşı, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınların, hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkân sağlayacak şartları hazırlamak, her tür ayrımcılığa karşı mücadele etmek, kadın erkek herkesin ortak sorumluluğudur. Bizi biz yapma hedefinde yüreklerindeki sevgi ve şefkati hiçbir karşılık beklemeden veren kadınlarımızın, bu anlamlı günlerini kutluyor sağlık, başarı ve mutluluk diliyorum."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder