banner181
banner210

Mayın davasında yeni bir bilirkişi görevlendirilecek

07 Mart 2012 Çarşamba 18:16
Bu haber 891 kez okundu

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde mayının patlaması sonucu 7 askerin şehit olmasıyla ilgili davanın görülmesine Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.         Mahkemeye gelen yeni bilgiler...

Mayın davasında yeni bir bilirkişi görevlendirilecek
Hakkari'nin Çukurca ilçesinde mayının patlaması sonucu 7 askerin şehit olmasıyla ilgili davanın görülmesine Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.

        Mahkemeye gelen yeni bilgiler ışığında dava için en az yarbay seviyesinde bölgede görev yapan veya yapmış 4 subayın da dosya için bilirkişi olarak görevlendirilmesine karar verildi. Sanık Tuğgeneral Zeki Es, mayın döşenmesini yasaklayan Ottowa Sözleşmesi gereği, 2. Ordu Komutanlığının kış tatbikat emirlerinde 'mayın' ibaresinin geçmediğini iddia etti.

Duruşmaya, patlamada hayatını kaybeden şehit er Deniz Demirci'nin annesi Raziye Demirci ve babası Halil Demirci ile avukatları, sanık Tuğgeneral Zeki Es ve sanık avukatları katıldı. Raziye Demirci, Mahkeme Başkanı Mehmet Yüzbaşıoğlu'na "Başın mı ağrıyor?" diye sordu. Yüzbaşıoğlu'nun "O kadar belli mi oluyor, hastayım biraz, 38 derece ateşim var." demesi üzerine Demirci, geçmiş olsun dileklerini iletti. Dava üzerinden 3 sene geçtiğini ve artık yorulduğunu dile getiren Demirci, suçluların ortaya çıkarılmasını istedi.

Baba Halil Demirci ise sanıkların mayın patlaması olayının terör örgütü PKK tarafından sahiplendiğini söylediğini hatırlatarak, internette dolaşan ses kaydının Zeki Es'e ait olduğunu ileri sürdü. Suçluların ortaya çıkmasını isteyen baba Demirci, sürecin daha fazla uzamamasını söyledi. Savcı Tezer Türkay Güven, komutanlıklardan gönderilen belgelerin devletin güvenliğine ilişkin bilgiler içerdiği yönünde kanaatinin olduğunu ifade etti. Belgelerin devletin güvenliğine ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgedeki faaliyetlerine zarar verebilecek nitelikte olmasının değerlendirilmesini isteyen Güven, taraflara suret verilmemesini talep etti.

Sanık Zeki Es, 2'nci Ordu Komutanlığı'nın bahar-yaz tertiplenme emirlerinde 'alarm tehlike ikaz sistemi düzenlenme emri' olduğunu belirterek Ottowa Sözleşmesi sonrasında mayın yerine 'alarm ikaz sistemi' kullanılmaya başlandığını savundu. Bu konuda özel bir araştırma yapmadığını, ancak 'alarm özel ikaz sistemi, ikaz tehlike sistemi' ile mayının kastedildiğini ileri süren Es, 2'nci Ordu Komutanlığı'nın kış tertiplenme iç güvenlik tertibatı emirlerinde üst bölgelerinin etrafına terörist sızmalara karşı alarm tehlike ikaz sistemi döşenmesinin yer aldığını iddia etti. Bir askeri tesisten ikaz sisteminin kaldırılması için bir üst komutanlığa bilgi verildiğini anlatan Es, buradan da bu sistemin mayın veya tuzaklama olduğunun anlaşıldığını savundu. Es, "Bir tel örgüyü kaldırmak için üst komutanlığa haber verilmez." dedi.

Mahkeme Başkanı Yüzbaşıoğlu, 2'nci Ordu Komutanlığı ve 3'ncü Taktik Piyade Tümen Komutanlığı tarafından mahkemeye gönderilen, olayın meydana geldiği bölgedeki "2009 bahar ve yaz tertiplenme emirlerinin" incelenmesi için taraflara süre verildiğini açıkladı. Belgelerden suret verilmeyeceğinin kararlaştırıldığını dile getiren Yüzbaşıoğlu, mahkemeye gelen yeni bilgiler ışığında dava için en az yarbay seviyesinde bölgede görev yapan veya yapmış 4 subayın da dosya için bilirkişi olarak görevlendirilmesine karar verildiğini açıkladı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder