banner181
banner210

Eğitimciler, Toplu Sözleşme Yasası'ndaki belirsizliğin giderilmesini istedi

07 Mart 2012 Çarşamba 14:05
Bu haber 358 kez okundu

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Mali Sekreteri Kenan Karataş, 5 milyon kişinin 18 aydır beklediği Toplu Sözleşme Yasası'nın zaman ve içerik olarak belirsizliğini koruduğunu söyledi. 5 milyon memur, memur emeklisi, dul ve yetimlerin...

Eğitimciler, Toplu Sözleşme Yasası'ndaki belirsizliğin giderilmesini istedi
Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Mali Sekreteri Kenan Karataş, 5 milyon kişinin 18 aydır beklediği Toplu Sözleşme Yasası'nın zaman ve içerik olarak belirsizliğini koruduğunu söyledi. 5 milyon memur, memur emeklisi, dul ve yetimlerin yasayla ilgili kayıtsızlıktan şikâyetçi olduğunu dile getiren Karataş, "Bir an önce çıkmasını istiyoruz. Memurlar ilk defa maaş zammı almadan yeni yıla girmiş ve aylardır bekletilmiştir. Hükümet ivedilikle toplu sözleşme zammındaki belirsizliği ve bilgi kirliliğini giderme yoluna gitmelidir.” dedi.

Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa referandumundan 18 ay geçmesine rağmen yasa tasarısının hala Alt Komisyonda olduğunu ve ilgili bakanların yasa için pek de acele etmediğini savunan Karataş, şunları dile getirdi: “Alt Komisyonun toplanıp yasayla ilgili görüşmelerini tamamlaması ve ardından raporunu hazırlaması, bunun ardından da raporun Üst Komisyona sunulması gerek. Burada kabul edilen yasa tasarısı, Meclis Genel Kurulu’na gelecek. Genel Kurul’da görüşülmesinin ardından kabul edilmesi halinde yasa Köşk’ün onayına sunulacak. Yasa Resmi Gazete’de de yayınlandıktan sonra bir aylık toplu sözleşme süreci başlayacak. Bu sürecin sonunda uzlaşmazlık olması halinde zamla ilgili, Hakem Heyeti’ne başvurulacak. Heyetin kararını vermesinin ardından zam yürürlüğe girecek. Bu uzun maratonun tamamlanması düşünüldüğünde ocak ayında almamız gereken zamların, haziran ayına yani ikinci zam dönemine kadar sarkacağı endişesini taşıyoruz. Toplu Sözleşme Yasasıyla ilgili yaşanan durumu ihmal kelimesiyle açıklamak mümkün değildir.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder