banner181

Breivik hakkında terör suçlaması

07 Mart 2012 Çarşamba 13:57
Bu haber 2034 kez okundu

Norveçli savcılar, başkent Oslo'da Temmuz ayında düzenlediği iki ayrı saldırıda 77 kişiyi katleden İslam karşıtı fanatik Anders Behring Breivik hakkında terör davası açtı.Katliamdan 7 ay sonra açılan davada Breivik, “hükümetin temel...

Breivik hakkında terör suçlaması
Norveçli savcılar, başkent Oslo'da Temmuz ayında düzenlediği iki ayrı saldırıda 77 kişiyi katleden İslam karşıtı fanatik Anders Behring Breivik hakkında terör davası açtı.

Katliamdan 7 ay sonra açılan davada Breivik, “hükümetin temel fonksiyonlarını akamete uğratmak ya da halk arasında korku yaymak amacıyla şiddet uygulamaktan” yargılanacak.

Katliamların sorumluluğunu üstlenen aşırı sağcı Breivik, suçlu olmadığını savunmuş, öldürdüğü İşçi Partililerin, “Norveç’i ‘İslam sömürgesi’ haline getirecek göçmen politikalarını destekleyen hainler” olduklarını söylemişti.

Anders Behring Breivik’in Oslo’da hükümet binalarının bulunduğu bölgede düzenlediği bombalı saldırıda 8 kişi ölmüştü. Ardından polis üniforması giyerek İşçi Partisi’nin Utoya adasındaki gençlik kampını basan saldırgan, gençleri soğuk kanlı şekilde tek tek öldürmüştü. Savcı Inga Bejer Engh’in iddianamesine göre saldırıda ölenlerin 34’ü 17 yaşından küçük, 22’si 18-20 yaşlarında, 6’sı 21-25 yaşlarında, 7’si ise 25 yaşından büyüktü. Adada 67 kişi silahla vurularak ölürken, 2 kişi yüksekten düşerek ya da boğularak hayatını kaybetti. 33 genç ise saldırıdan yaralı olarak kurtuldu.

Bu arada savcılık, Breivik'in uluslararası bağlantılarını da araştırıyor. Fakat bu konuda somut bir bulguya ulaşıldığına dair bir açıklama henüz yapılmadı.

Öte yandan Breivik’in akıl sağlığı ile son raporun 10 Nisan’da mahkemeye sunulması bekleniyor. Daha önce hazırlanan resmi raporda, saldırganın şizofren olduğu ve cezai ehliyeti bulunmadığı belirtilmişti. Daha sonra bir grup psikolog bunun tersi yönünde açıklama yaptı. Bunun üzerine Breivik’le ilgili yeni bir psikiyatri raporu hazırlanmasına karar verildi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder