banner181

Şanlıurfadan Fas'a ticaret köprüsü

07 Mart 2012 Çarşamba 13:43
Bu haber 710 kez okundu

Şanlıurfa Genç İşadamları Derneği (ŞUGİAD) üyesi 34 işadamı Fas’ta yatırım alanlarını inceledi. Bulman Bölgesi'nde incelemelerde bulunan heyet, sıcak ilgi ile karşılandı. İşadamı heyetini Fas Ticaret, Sanayi ve Hizmet Odası Başkanı...

Şanlıurfadan Fas'a ticaret köprüsü
Şanlıurfa Genç İşadamları Derneği (ŞUGİAD) üyesi 34 işadamı Fas’ta yatırım alanlarını inceledi. Bulman Bölgesi'nde incelemelerde bulunan heyet, sıcak ilgi ile karşılandı. İşadamı heyetini Fas Ticaret, Sanayi ve Hizmet Odası Başkanı Fuad Zeyn Fillali, TUSKON üyesi Türk Fas İş Adamları Derneği (TÜFİAD) Genel Sekreteri Gökmen Ertaş ve Fas’lı iş adamları karşıladı.

        Fuad Zeyn Fillali, heyetin ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, ziyaretin, yatırım bağlarını kuvvetlendirme adına önem taşıdığını söyledi. Türkiye ile Fas birçok ortak noktanın olduğunu belirten Fillali, iki ülke arasında imzalanan serbest ticaret antlaşması da bunlara örnek gösterdi. Fas’ın olanakları hakkında bilgi veren Fillali, Fas’a yapılan yatırımın bir milyar insana ulaşmanın kapısını aralamak olduğunu kaydetti. Fillali, “Bölgemiz zengin ve çok çeşitli bir sanayi dokusuna sahip. Mekanik, elektronik, demir, kimya sanayii gibi. Özellikle tekstil, hazır giyim ve gıda sanayii bu bölgenin ihracatının yüzde 96’sını oluşturuyor. Bölge zeytin sanayisi ve salamurası açısından meşhurdur. Yapılan serbest ticaret antlaşmalarıyla bir milyar insana ulaşmanın kapısı Fas’tır. Yatırıma davet ediyoruz .” dedi.

        TUSKON üyesi Türk Fas İş Adamları Derneği (TÜFİAD) Genel Sekreteri Gökmen Ertaş ise Türkiye’nin Fas’la tarihsel olarak ciddi bir benzerlik taşımasına rağmen son 6 yıl öncesine kadar ticari ve kültürel etkileşimin yeteri kadar olmadığını anlattı. Ertaş, “TUSKON olarak son yıllardaki gelişmeleri yakından takıp ettik ve birçok iş antlaşmalarına vesile olduk. 6 yıl öncesine kadar 280 milyon dolar olan ticaretimizi 1,2 milyar dolara çıkardık. 3 bin’den fazla iş adamına ülkeyi tanıtma imkânını sunduk. Beş yüz’e yakın iş adamını Türkiye’ye ticari heyet olarak götürdük.” diye konuştu.

        Programda Şanlıurfa heyeti adına konuşan Şanlıurfa İl Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Emin Aydın da Fas’ın, Afrika’nın parlayan yıldızı olduğunu söyledi. Fas ile Şanlıurfa’nın benzer özelliklere sahip olduğun aktaran Aydın, şöyle devam etti: “Nasıl ki Afrika’nın parlayan yıldızı Fas ise, Dünya’nın parlayan yıldızı Türkiye, Türkiye’nin parlayan yıldızı ise Şanlıurfa’dır. Şanlıurfa’nın iş adamları olarak benzer özelliklere sahip ülkeniz ve ülkemiz arasında inşa edilmekte olan kardeşlik, sevgi ve ticari köprülere bir tuğla da biz koyabilirsek bundan onur duyacağız.”

        Program çerçevesinde işadamları ikili iş görüşmelerinde de bulundu. NMT Boru şirketini temsilen programa katılan Musa Tataş, beklediklerinden daha üstün ilgi ile karşılandıklarını aktardı. Tataş, bunu Faslıların Türkiye insanına ve TUSKON temsilciliğine bakış açısını gösterdiğini ifade etti. KOSGEB destekli Fas ticaret gezisini koordine eden Mezopotamya Tur yetkilisi Suat Gümüşçü de Faslıların Anadolu misafirperverliğini aratmadığını söyledi.

        Türkiye ile Fas arasındaki ticaret 6 yılda 4 kart arttı. 6 yıl önce 280 milyon dolar olan ticaretin bir milyar 200 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor. Ticari ilişkilerin büyük bir kısmının TUSKON aracılığı ile yürütüldüğü kaydediliyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder