banner181

KOSGEB desteğiyle 'böcek' ve 'gizli kamera' bulucusu ürettiler (Özel)

07 Mart 2012 Çarşamba 13:29
Bu haber 443 kez okundu

Sakarya'da bir Ar-Ge yazılım ve otomasyon firması, KOSGEB'ten aldığı inovasyon desteği ile dışarıya veri aktaran dinleme aygıtları ve gizli kameraları tespit edebilen cihaz üretti. 'Topesto' adı verilen cihaz, kamu kurumları ve şirketler...

KOSGEB desteğiyle 'böcek' ve 'gizli kamera' bulucusu ürettiler (Özel)
Sakarya'da bir Ar-Ge yazılım ve otomasyon firması, KOSGEB'ten aldığı inovasyon desteği ile dışarıya veri aktaran dinleme aygıtları ve gizli kameraları tespit edebilen cihaz üretti. 'Topesto' adı verilen cihaz, kamu kurumları ve şirketler tarafından büyük ilgi görüyor.

        Bir güvenlik şirketine ait yazılım firmasında çalışan elektronik mühendisi Selim Meriç'in tasarladığı ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Teknokent'in katkısıyla üretilen cihaz, ortamdaki dinleme aygıtlarını ve gizli kameraları tespit edebiliyor. KOSGEB'in desteğiyle ilk prototipi üretilen yerli el tipi cihaz, 'böcek' diye tabir edilen dinleme aygıtlarını teknik özellikleri ve kullanım yerlerine göre 10 santimetre ile 5 metre arasında algılayabiliyor.

        Elektronik mühendisi Selim Meriç, bir buçuk yıllık çalışma sonucu ürettikleri cihazın kullanıcı dostu ara yüzü ile sinyallerin yoğunluğuna göre böceklerin konumunu tespit edebildiğini söyledi. Cihazın aynı zamanda dinleme aygıtlarını türlerine göre de ayırt edebildiğini kaydeden Meriç, cihaz hakkında şu bilgileri verdi: "Kameraların aktif olup olmadığına bakmaksızın lens bulma özelliği de eklenilen cihaz, bu özellikleri bir arada bulundurup yorum yapabilme kabiliyeti ile dünyada bir ilke imza atıyor. Bir ortamda eğer dışarı veri aktaran dinleme aygıtı ya da gizli kamera var ise cihazımız bunları kolaylıkla bulabiliyor. Ortamda dinleme olduğundan şüphelenen kişi, hiçbir uzmanlık gerektirmeden bu cihazı kullanarak ortamın güvenliğini sağlayabiliyor."

        Cihazın patent sahibi olan şirketin yönetim kurulu başkanı Özden Doyuran ise toplumda bir paranoyaya dönüşen dinlenme korkusuna karşı bu cihazı üretmeye karar verdiklerini belirtti. Yasal olmayan dinlemelerin kişisel ve kurumsal özgürlükleri kısıtladığını, kamusal ve bireysel güvenliği tehdit ettiğini kaydeden Doyuran, şunları söyledi: "Dinleme konusu son birkaç yıldır kamuoyunun gündeminde olan bir konu. Hukuki dayanağı bulunmayan izinsiz teknik izlemeler oldukça büyük bir kitleyi rahatsız ediyor ve telafisi mümkün olmayan olumsuzluklara neden olabiliyor. Bu konudaki rahatsızlığı giderebilmek için yasa dışı yollarla kullanılan teknik cihazları tespit edilebilen cihaz geliştirmeye karar verdik. KOSGEB'in desteği ve SAÜ'lü akademisyenlerin katkılarıyla cihazımızı ürettik."

        Cihazın seri üretimine en kısa sürede başlayacaklarını anlatan Doyuran, "Seri üretim gerçekleştirmemize rağmen çalışmamız fuar, teknokent ziyaretleri gibi etkinliklerde duyuldu. Seri üretim yapmaya zorlayacak talep ve ilgi ile karşılaştık. Cihaza özel ve resmi kurumlardan olduğu gibi bireysel talepler de var. Cihaz için kapsamlı bir tanıtım çalışması yapacağız. Cihazın sadece ülkemizde değil yurt dışında da ilgi göreceğini düşünüyoruz." diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder