banner181

Başkale’de 10 saatlik hasta kurtarma operasyonu

07 Mart 2012 Çarşamba 13:26
Bu haber 567 kez okundu

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Çaldıran köyü Birifkan mezrasında hastalanan bir kadın, karla mücadele ekiplerinin 10 saatlik bir çalışmasının ardından hastaneye yetiştirildi. Sağlık ekipleri ve köylülerin 1 kilometre kızak üzerinde...

Başkale'de 10 saatlik hasta kurtarma operasyonu
Van’ın Başkale ilçesine bağlı Çaldıran köyü Birifkan mezrasında hastalanan bir kadın, karla mücadele ekiplerinin 10 saatlik bir çalışmasının ardından hastaneye yetiştirildi. Sağlık ekipleri ve köylülerin 1 kilometre kızak üzerinde taşıdığı hasta, Başkale Devlet Hastanesi'nde müşahede altına alındı.

İlçede son günlerde etkili olan yağışı ve tipiden dolayı 56 köy ve mezranın yolu ulaşıma kapandı. Özel İdare ekipleri, Başkale Devlet Hastanesi yetkililerinin talepleri doğrultusunda hastaların bulunduğu köylerin yollarının açılmasına öncelik veriyor.

        112 Acil Servisi'ne gelen bir acil hasta ihbarı üzerine, acil tıp teknisyeni sevgi Bedel, ambulans şoförü Adil Çağlar ve Özel İdare ekipleri, Başkale’ye 56 kilometre uzaklıktaki Çaldıran köyü Birifkan mezrasına ulaşmak için dün saat 14.20'de yola çıktı. Köy yoluna giren ekipler, kar temizleme araçları yolları açtıktan sonra ilerlemeye çalıştı. Tipiden dolayı kar kalınlığının yer yer 4 metreyi bulduğu yolda Özel İdare aracı yetersiz kalınca, köylüler özel bir şirketin kepçesini de getirerek yolun daha hızlı açılmasını sağlamaya çalıştı. Köylüler de ellerine aldıkları küreklere çalışarak ekiplere destek verdi.

        KÖY EVİNDE EKMEK PEYNİR’LE AKŞAM YEMEĞİ

        Ekipler çalışmalarını sürdürürken sağlık görevlileri de Rezuk köyünde yolun açılmasını bekledi. Köyde davet edildikleri evde akşam yemeği yiyen ekipler, daha sonra Brifkan köyüne ulaşmak için tekrar yola çıktı. Kar temizleme ekiplerine yardımcı olan köylüler, "Köyümüzün yolu 1 haftadır kapalı. Bu süre içersinde taşımalı eğitim gören çocuklarımız okula gidemedi. Hastamızın durumu düzelir diye 2 gündür bildirmemiştik. Durumu ağırlaşınca 112'ye bildirdik. Yol açma çalışmalarına bütün köylüler olarak bizler de destek olduk."

        Ekiplerin yaklaşık 10 saatlik çalışma sonucu köye 1 kilometrelik mesafeye kadar temizledi. Şiddetli tipi sonucu ekiplerin daha fazla ilerleyememesi ve hastanın durumunun ağırlaştığının bildirilmesi üzerine sağlık ekipleri geri kalan 1 kilometrelik yolu yaya olarak hastaya ulaşmaya karar verdi.
    Solunum ve kalp yetersizliği nedeniyle durumu ağırlaşan Besi Durmaz'ı kızağa bindiren köylüler sağlık ekipleriyle köy girişinde buluşma sağladı. Sağlık ekiplerinin ilk müdahaleyi kızak üzerinde yaptığı hasta, köylüler tarafından kızakla 1 kilometre taşındıktan sonra ambülânsa ulaştırıldı.

Ambülânsta yapılan müdahalenin ardından Başkale Devlet Hastanesi'ne getirilen hasta burada müşahede altına alındı.

Ekiplerle birlikte hastaneye gelen yakınları hastalarının kurtarılmasında emeği geçen sağlık ve kar temizleme ekiplerine teşekkür etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder