banner181

Yürüyemez denilen Beyza artık yürüyor

07 Mart 2012 Çarşamba 13:22
Bu haber 767 kez okundu

Tokat’ın Zile ilçesinde faaliyet gösteren Özel Yeni Bir Dünya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi önemli bir başarıya imza attı. 10 yaşında olan ve hiç yürüyemeyen Beyza Çalışkan özel rehabilitasyon merkezinde iki sene boyunca uygulanan...

Yürüyemez denilen Beyza artık yürüyor
Tokat’ın Zile ilçesinde faaliyet gösteren Özel Yeni Bir Dünya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi önemli bir başarıya imza attı. 10 yaşında olan ve hiç yürüyemeyen Beyza Çalışkan özel rehabilitasyon merkezinde iki sene boyunca uygulanan refleksoloji eğitimi ile desteksiz yürür hale geldi. Cp Sekeli hastası olan ve daha önceleri Ankara, Samsun ve Kayseri’deki hastanelerde tedavi gören Beyza, diğer tedavilerinin yanında refleksoloji eğitimi gördüğü andan itibaren günden güne iyileşme kaydetti.

Beyza Çalışkan'ın annesi Ayşe Çalışkan, daha önceleri 2 kişinin yardımı ile yürüyemeyen kızının şu anda bazı zamanlar kendine güveni geldiğinde elini bırakıp yürüyecek hale geldiğini söyledi. Çalışkan, “Bu bizim üçüncü okulumuz. Doğumundan itibaren yürüyemeyen Beyza refleksoloji sayesinde çok büyük mesafe kaydetti. Beyza 3 yıldır Zile Eğitim Uygulama Okulu'na devam ediyor ve iki eğitimin aynı anda verilmesinin çok büyük faydasını gördük. Refleksoloji eğitiminden sonra Beyza hareketlendi, zeka gelişimi ve algısı da arttı. Evde oturup hiçbir şey yapmasaydık hiçbir gelişme olmazdı. Azimle yapılan çalışmalar bizi çok ileri seviyelere getirdi." dedi.

Özel Yeni Bir Dünya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Zile ve çevresinden gelen 128 fiziksel zihinsel engelli öğrenciye hizmet veriyor. Her bir öğrenciye haftada 2 seans birebir öğretmenleri ile 45 dakikalık ve haftada bir grup eğitimi verildiğini söyleyen Özel Yeni Bir Dünya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucusu ve Fizyoterapisti Haydar Bozkurt, “Rehabilitasyon merkezimiz fizyoterapistlerimiz, okul öncesi eğitmenlerimiz, psikologlarımız ve uzman kadromuz ile bölgemizde ihtiyacı olan herkese hizmet vermekte. Kendi kaderlerine terk edilen, hayata kazandırılmasını istediğimiz tüm çocuklarımıza umut olmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Rehabilitasyon merkezinde aynı zamanda fizyotrapist olarak refleksoloji uygulamasını yapan Haydar Bozkurt, “Refleksolojide ayakta her organın bir yansıması var, ayakta belli noktalara yapılan basınçla bu organlar uyarılıyor ve kendi kendini düzeltmeye başlıyor. Beyza dışında durumu gerçekten de sıkıntılı olan 4 yaşındaki Zeynep Pınar Akdoğan isimli sipina-bifada hastası çocuğumuzun da belden aşağısı hiç tutmuyordu. Ailesi tarafından ihtiyacı sürekli lavman yaparak giderilmekte idi. Uyguladığımız refleksoloji yöntemi ile artık ihtiyaçlarını lavmana ihtiyaç kalmadan gidermekte.” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder