banner181
banner210

Füle: Yeni anayasa temel haklar için şart

07 Mart 2012 Çarşamba 13:17
Bu haber 743 kez okundu

Avrupa Birliği’nden yapılan yeni anayasa çağrıları artarak devam ediyor. AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Füle, temel hak ve hürriyetlerin tahkim edilmesi için yeni sivil anayasanın “temel” unsur olduğunu vurguladı....

Füle: Yeni anayasa temel haklar için şart
Avrupa Birliği’nden yapılan yeni anayasa çağrıları artarak devam ediyor. AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Füle, temel hak ve hürriyetlerin tahkim edilmesi için yeni sivil anayasanın “temel” unsur olduğunu vurguladı.

Dün TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’le Brüksel’de görüşen Füle yazılı bir açıklama yaptı. Görüşmenin çok olumlu geçtiğini vurgulayan Füle, reformların sürdürülebilmesi için yeni sivil bir anayasanın “temel” unsur olduğunu vurgulayarak, yeni anayasanın reform sürecini hızlandıracağını belirtti. Füle, müzakerelere ivme kazandıracak pozitif gündemin hayati önemde olduğuna işaret etti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Şubat ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği mektupta yeni anayasanın tarihi bir fırsat olduğunu vurgulamış, AP raportörü Ria Oomen Ruijten geçen hafta Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen taslak raporunda yeni anayasanın temel hak ve hürriyetler için önemine işaret etmişti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder