banner181

Çayırova ve Dilovası'nda kimyasal atık tehlikesi

07 Mart 2012 Çarşamba 13:00
Bu haber 704 kez okundu

Kocaeli'ne bağlı Çayırova ve Dilovası ilçelerinde çevreye atılan tonlarca kimyasal atık, yetkilileri alarma geçirdi. Çayırova ilçesindeki boş bir araziye 14 ton balata fabrikası atığı dökülürken, sık sık çevre kirliliği ile gündeme...

Çayırova ve Dilovası'nda kimyasal atık tehlikesi
Kocaeli'ne bağlı Çayırova ve Dilovası ilçelerinde çevreye atılan tonlarca kimyasal atık, yetkilileri alarma geçirdi. Çayırova ilçesindeki boş bir araziye 14 ton balata fabrikası atığı dökülürken, sık sık çevre kirliliği ile gündeme gelen Dilovası'nda ise toprağın altına gömülmek istenen yaklaşık 2 ton kömür atığı vatandaşların müdahalesi ile engellendi.

        Çayırova Şekerpınar Mahallesi’ndeki geri Dönüşümcüler Sanayi Sitesi yakınlarındaki boş bir araziye kimliği belirsiz ve plakası alınamayan bir kamyon tarafından kimyasal madde atığı döküldü. İlk incelemelere göre dökülen atığın bir balata fabrikasından çıktığı tespit edilirken, Çayırova Belediyesi Zabıta Müdürü Hasan Aydoğan miktarın yaklaşık 14 ton civarında olduğunu açıkladı. Dökülen kimyasal atıklar için Çayırova Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Müdürlüğü araştırma başlatırken, atıktan alınan numuneler İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme Merkezi(İZAYDAŞ)’ne gönderildi.

        Dilovası'nı köylere bağlayan ve bir süre sonra 25 kömür tesisinin bölgeye taşınarak organize sanayi bölgesi oluşturulmak istenilen yol kenarına torbalanmış halde yaklaşık 2 ton kömür atığı ve tozu dökülerek, toprağa gömülmek istendi. Durumu fark eden bir çobandan tedirgin olan kimliği belirsiz kişiler atıkları yarı gömülü halde bırakarak kaçtığı ileri sürüldü. Her iki konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder