banner181
banner210

Türkiye; aynı anda kalp, böbrek ve damar nakliyle tıp literatürüne girdi

07 Mart 2012 Çarşamba 12:54
Bu haber 714 kez okundu

Akdeniz Üniversitesi (AÜ)’nde tıp literatüre giren bir ilke daha imza atıldı. 25 yaşındaki bir hastaya aynı anda kalp ve böbrek nakledildi. Hastanın kol ve boynundan gelerek kalbe giden ancak tıkalı olan ana toplar damarı da vericinin böbrek...

Türkiye; aynı anda kalp, böbrek ve damar nakliyle tıp literatürüne girdi
Akdeniz Üniversitesi (AÜ)’nde tıp literatüre giren bir ilke daha imza atıldı. 25 yaşındaki bir hastaya aynı anda kalp ve böbrek nakledildi. Hastanın kol ve boynundan gelerek kalbe giden ancak tıkalı olan ana toplar damarı da vericinin böbrek damarıyla by pass edildi. Kalp naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Beyazıd, “Bir operasyonla üç farklı ameliyatı yaptık. Literatüre baktık, bu ameliyatın dünyada ilk kez uygulandığını gördük.” dedi.

    Beyazıd, 5 gün önce gerçekleştirilen operasyonla tıp literatürüne giren hastanın durumunun iyi olduğunu söyledi. Diyarbakırlı Ahmet Alp (25) annesinden böbrek nakli olmak için iki yıl önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Günde üç kez diyalize giren hastanın Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi’nde yapılan tetkiklerinde, böbreğin yanı sıra kalp nakline de ihtiyaç duyduğu tespit edildi. Kombine nakle ihtiyaç duyulan hasta için sevindirici haber Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden geldi. Sağlık Bakanlığı’nın izniyle 39 yaşındaki verici E.A.’nın böbreğinin yanı sıra kalbi de alındı. Böbrek ve kalp başarılı bir operasyonla Ahmet Alp’a nakledildi. 7 saat süren aynı ameliyatta Ahmet Alp’in tıkalı olan kalp toplar damarına da çözüm bulundu.

Üzerinden 5 gün geçen başarılı operasyonlar hakkında bilgi vermek izin kameraların karşısına geçen AÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Beyazıd, çok özel bir operasyon gerçekleştirdiklerini belirterek, “Aynı vericiden alınan organlarla aynı seansta kalp ve böbrek bir anda nakledildi. Hastamızın kol ve boyundan gelen ve kalbe giden ana toplar damarı tıkalı olduğu için verici böbrek damarı kullanılarak yeni takılan kalbe drenaj kanalı uygulandı. Böbrek damarı kullanılarak, kalbe yama yapılarak, orijinal bir nakil gerçekleştirildi. Bir ameliyatla üç farklı ameliyatı yaptık. Literatüre baktık, bu ameliyatın dünyada ilk kez uygulandığını gördük.Hastamız sağlığına kavuştu, durumu gayet iyi.” diye konuştu. Beyazıd, böbrek damarı uygun olmasaydı, hastaya bacaktan alacakları damarı nakletmeyi planladıklarını da kaydetti.

Ahmet Alp’i üç gün içinde yoğun bakımdan çıkarmayı, bir ay sonra da taburcu etmeyi planladıklarını ifade eden Beyazıd, “Ailesi Ahmet’i getirdiğinde çok umutlu değildi. Hem kalp hem böbrek yetmezliği vardı. Haftada üç gün diyalize giriyordu. Aile mucize gibi tedavi diyor.” dedi.

Böbrek naklini gerçekleştiren AÜ Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan hasta ve ameliyatla ilgili şu bilgiyi verdi: “Ahmet Alp, iki yıl önce canlı veriden böbrek olmak için başvurmuştu. Yapabilmemiz için kalp ve bütün sistemlerinin normal olması gerekiyordu. Hastanın kalbinin yeterli basmadığı tespit edildi. Böbrek ile kalp nakline ihtiyaç duyduğu ortaya çıktı. Kombine nakil yapılması gerekiyordu. Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesi’ne alındı. İki organa ihtiyaç duyan hastaların iki listede isminin çıkması zor oluyor. Bu hastanın izni çıkmamıştı. İzin verdiler. Hem böbrek hem kalp nakli oldu. Ahmet Alp’in toplardamarı tıkalıydı, bypass için damar gerekiyordu. Böbrek damarı kadavradan geldiği için uzundu, makul kısmı kullanıldı. Hasta ve verici genç olunca barılı bir iş oldu. Tansiyonu hemen toparladı. Kalp nakli başarılı olunca böbreği kanlandırdık. Kısa sürede canlıdan yapılmış gibi böbrek idrar çıkarmaya başladı.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder