banner181
banner210

Kıbrıs’a kadar uçabildi!

07 Mart 2012 Çarşamba 12:31
Bu haber 777 kez okundu

Samsun'dan güneye göç etmek amacıyla kanatlanan öter ardıç kuşu (Turdus philomelos) yasal olmayan av yöntemleri kullanan Kıbrıslı avcılar tarafından vuruldu.    Doğa Araştırmaları Derneği, 5 Şubat 2012’de Kıbrıs...

Kıbrıs'a kadar uçabildi!
Samsun'dan güneye göç etmek amacıyla kanatlanan öter ardıç kuşu (Turdus philomelos) yasal olmayan av yöntemleri kullanan Kıbrıslı avcılar tarafından vuruldu.

    Doğa Araştırmaları Derneği, 5 Şubat 2012’de Kıbrıs Karpaz Burnu’nda avcılar tarafından vurulan öter ardıç kuşunun (Turdus philomelos); 21 Ekim 2011’de 19 Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi kuş halkalama uzmanı Dr. Kiraz Erciyas Yavuz tarafından halkalandığının belirlendiğini açıkladı. Dernekten yapılan açıklamada, Emir Emirzade adlı duyarlı bir vatandaşın bilgilendirmesi üzerine kuşun, bacağındaki ‘’DA 06178’’ kodlu halka sayesinde Samsun Cernek Kuş Halkalama İstasyonu’nda kayıt altına alındığının tespit edildiği belirtildi.

    Avrupa ve Asya’nın kuş göç yolu üzerinde bulunan Kıbrıs’ta avcıların kafesler, yapışkanlı çubuklar ve de ağlarla yasadışı kuş avcılığı yaptığını bildiren Doğa Araştırmaları Derneği, Kıbrıslı avcıların göç döneminde kuşlar için büyük tehdit oluşturduğuna işaret etti. Her yıl milyonlarca kuşun, bu metotlarla avlanıp yasadışı yollardan lokantalarda servis edildiğini bildiren Dernek, canlı varlığına ve çevreye duyarlı yetkilileri ve vatandaşları göç eden kuşları korumaya çağırdı. Dernek, halkalı bir kuş bulanların da durumu Ulusal Halkalama Programı Koordinatörü (UHP) olan Doğa Araştırmaları Derneği'ne bilgi vermesini istedi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder