banner181

Ermeni diasporası İsveç'te umduğunu bulamadı

07 Mart 2012 Çarşamba 11:57
Bu haber 1192 kez okundu

Ermeni diasporasının, sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere hapis cezası öngören yasanın Fransa anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine, bir benzer yasanın İsveç'in gündemine de getirmek istediği ortaya çıktı.        İsveç'te...

Ermeni diasporası İsveç'te umduğunu bulamadı
Ermeni diasporasının, sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere hapis cezası öngören yasanın Fransa anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine, bir benzer yasanın İsveç'in gündemine de getirmek istediği ortaya çıktı.

        İsveç'te Türkçe yayın yapan Haber İsveç gazetesi ve Türk Gençlik Federasyonu (TUF) tarafından çıkartılan Euroturk dergisi, “Sözde Ermeni soykırımını inkâr eden yayınlara yer veriyor.” diye İsveç Adalet Bakanlığı Hukuk Müfettişliğine şikâyet edildi. Şikayeti ise İsveç’te medya ağırlıklı konular üzerine yayın yapan Journalisten gazetesi muhabiri Pär Jansson gündeme getirdi.

        Ermeni diasporasının internet sitesinden de duyurulan şikâyete, söz konusu Türkçe yayınların sözde Ermeni soykırımını inkâr eden yayınlara yer vererek halklar arasında kin ve nefrete sebep olduğu iddia edildi.

        Şikâyetin ardından İsveç Adalet Bakanlığı Hukuk Müfettişliği yaptığı inceleme sonucu, “İsveç’te; Türkler, Ermenilere soykırım yapmadı demek ve bunu savunmak suç değildir.” şeklinde açıklama yaptı. Adalet Bakanlığı Hukuk Müfettişliği bu tur haberlerin basın ve fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek söz konusu şikâyetin yersiz olduğuna karar verdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder