banner181

Savcı'dan Selek için ağırlaştırılmış müebbet talebi

07 Mart 2012 Çarşamba 11:54
Bu haber 808 kez okundu

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilili davada savcı Pınar Selek için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar katılmadı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin bozma...

Savcı'dan Selek için ağırlaştırılmış müebbet talebi
Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilili davada savcı Pınar Selek için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar katılmadı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin bozma ilamına karşı, diyeceklerinin sorulması için çağırlan sanık Kübra Fikret Sevgi’nin gelmediği tutanağa geçirildi. Kübra Fikret'in yakınlarının Güney Kıbrıs'ta olduğu öğrenildi.

Duruşmada, esas hakkındaki görüşü sorulan savcı Mehmet Ali Uysal, sanıklar Pınar Selek, Abdülmecit Öztürk, Kadriye Fikret Sevgi, Heval Öztürk, Maşallah Yağan hakkında, iddianamedeki ve önceki mütalaalardaki anlatımlarını tekrar etti. Savcı Uysal, sanıklar Pınar Selek, Abdülmecit Öztürk ve Kadriye Fikret Sevgi’nin, 28 Aralık 2005 tarihinde verilen mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını istedi. Sanık Heval Öztürk’ün, 1 Ekim 2009 tarihinde katıldığı Tutak Dönertaş Köyü'ne silahlı saldırı eylemi nedeniyle, sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk’ün ise mensubu bulundukları silahlı terör örgütünün amacı doğrultusunda gerçekleştirdikleri Mısır Çarşısı eyleminin, örgütün ülke genelindeki organik bütünlüğü ve toplumdaki etkinliği de nazara alınarak cezalandırılmasını talep etti.

Sanıkların 765 sayılı eski TCK’dan cezalandırılmalarının lehlerine olduğunu ifade eden savcı Uysal, Heval Öztürk, Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk’ün “Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını, yabancı bir devletin hakimiyeti altına koymaya veya devletin istiklalini tenkise veya birliğini bozmaya veya devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf bir fiil işlemek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ağır hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık Maşallah Yağan’ın, 4 Temmuz 1998 tarihinde Küçükyalı İdealtepe 50. Yıl Parkı’na akım kaynağı irtibatlandırılmamış bomba koymak ve 1 adet lav silahı ile TNT kalıplarını ise nakledip saklamak suçlarını işlediğini ileri süren savcı Uysal, sanık için “Patlayıcı madde bulundurmak” suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaaya karşı görüşü sorulan Pınar Selek’in avukatı Akın Atalay, “Müvekkilimiz hakkında daha önce direnme kararı verildi. Bu nedenle, müvekkilimiz hakkında verilen mütalaa yok hükmündedir.” dedi.

Mahkeme, sanık Kadriye Fikret Sevgi’nin hakkında, Yargıtay bozma ilamına karşı diyeceklerinin sorulması amacıyla yakalama emri çıkarılmasını ve beyanlarının alınmasının ardından serbest bırakılmasına hükmetti. Sevgi’nin yakalanamaması durumunda bu sanık yönünden dosyanın ayrılması yönünde karar verileceğini belirten mahkeme, diğer sanıklar ve avukatlarına esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre verdi. Mahkeme duruşmayı 1 Ağustos 2012 tarihine erteledi.

YARGITAY İKİ KEZ BOZMUŞTU

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlama ile ilgili sanık Pınar Selek, patlamaya bombanın mı yoksa LPG’nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı gerekçesiyle beraat etmişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı bozmuş ve mahkemenin hüküm kurmasını istemişti. Bunun üzerine yapılan yargılamada yine patlamanın nedeninin belirlenemediği görüşünü tekrarlayan mahkeme, Selek’in yine beraatına karar vermişti. Dosyanın ikinci kez gittiği Yargıtay, Selek için “müebbet hapis istemiyle yeniden yargılansın” demişti. Pınar Selek’in avukatlarının talebi üzerine Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. Bu itiraz üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmiş ve Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararı onaylanmıştı.

Mahkeme, Yargıtay’ın ikinci bozma kararından sonra da patlamayla ilgili olarak Selek hakkındaki beraat kararında direnmişti. Ayrıca sanık Abdülmecit Öztürk hakkında verdiği beraat kararında direnen mahkeme, diğer sanıklar Kadriye Fikret Sevgi, Heval Öztürk ve Maşallah Yağan yönünden ise usul ve yasaya uygun görünen bozma ilamına uyulmasına karar vermişti.

Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998 tarihinde yaşanan olayda 7 kişi hayatını kaybetmiş 127 kişi de yaralanmıştı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder