banner181

Türkiye’nin beklediği yerli otomobil Cenevre’de görücüye çıktı

07 Mart 2012 Çarşamba 11:34
Bu haber 931 kez okundu

İsviçre’nin Cenevre şehrinde 82.’si yapılan Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı 8 Mart’ta kapılarını meraklılarına açıyor. Fuarda bu sene ilk kez Türk otomobil firması Karsan da katılımcı olarak bulunuyor. Bursa menşeli Karsan grubu,...

Türkiye'nin beklediği yerli otomobil Cenevre'de görücüye çıktı
İsviçre’nin Cenevre şehrinde 82.’si yapılan Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı 8 Mart’ta kapılarını meraklılarına açıyor. Fuarda bu sene ilk kez Türk otomobil firması Karsan da katılımcı olarak bulunuyor. Bursa menşeli Karsan grubu, geliştirdikleri Concept V1 binek modeliyle dünyanın en prestijli otomobil fuarlarından biri olan Cenevre’de boy gösterecek.

Her yıl dünyanın en büyük otomobil firmalarının son modellerinin sergilendiği Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’na bu sene 80 ülkeden 260 firma katılıyor. Fuarda Türk yapımı araç, Karsan grubunun engellileri düşünülerek geliştirdiği Concept V1 modeli de sergilenirken, araç ilk gün basın mensuplarının ve fuarın diğer katılımcılarının yoğun ilgisini çekti. Firmadan yapılan açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobille alakalı açıklamalarına atıfta bulunulurken, “Karsan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bundan bir yıl önce koyduğu yerli otomobil yapma talebini cevaplama yönünde somut adım atan firma olarak Türk Otomotiv Sanayi’nin tarihine bir mihenk taşı koyuyor.” İfadelerine yer verildi.

Cihan Haber Ajansı’na özel açıklamalarda bulunan Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, ilk kez bir Türk firmasının bu boyuttaki bir otomobil firmasına Türk ismiyle katıldığını belirterek, “Bu bizim de ilk deneyimiz dolayısıyla neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk.” diye konuştu. Nahum başarılı bir gün geçirdiklerini belirterek, “Uluslararası medya ve şirketlerden aracımızla ne yapmak istediğimizle alakalı talepler istekler geldi.” diye konuştu. Nahum, ilginin çok yoğun olduğunun da altını çizdi. Nahum, yapılan eleştirilerin ve tavsiyelerin gelecekteki planlarını çizmeleri adına da kendileri için çok yararlı olduğunu belirtti.

Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin artık kendine ait yerli bir otomobil üretmek mecburiyetinde olduğun belirterek Concept V1 araçları ile bunu başarmayı arzuladıklarının altını çizdi.

Concept V1’in mazisi 2010 New York Taksi ihalesine dayanırken, firma ihale için özel tasarladığı V1 kod adlı konsept tasarımı ile üç finalist arasından New Yorklular tarafından en çok beğenilen araç seçilmişti. Karsan firması ilk önce sadece taksi olarak tasarlanan aracın daha sonra özel araç modelini de yaparak Cenevre uluslararası otomobil fuarında yerini aldı.

Fuarda, Ford Otosan tarafından Gölcükte üretilen Transit Tourneo ve Fiat Doblo’nun Türkiye’de üretilen 7 kişilik aracı da standlarda meraklılarının tanıtımına sunulurken, Hyundai ise Cenevre’de 5 yeni model sergiledi. En dikkat çeken model ise İzmit’te üretilen Hyundai’in gelecek yeni modellerini şekillendirecek olan i20 serisi.

110 bin metrekarelik alana kurulan ve ilk iki günü basın mensuplarına açık olan Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı 18 Mart tarihine kadar devam edecek. Fuarı 10 bin gazetecinin yanı sıra 700 bin otomobil tutkununun da ziyaret etmesi bekleniyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder