banner181
banner210

Diyaliz hastasının böbrek nakli, kadavradan karaciğer bulunmasına bağlı (Özel)

07 Mart 2012 Çarşamba 11:30
Bu haber 1046 kez okundu

Kayseri’de yaşayan diyaliz hastası 32 yaşındaki Mikail Demir’in hem annesi hem babası 10 yıldır çocuklarına böbreklerinden birisini vermek için hazır bekliyor. Ancak naklin yapılabilmesi, kadavradan alınacak uygun karaciğerin bulunmasına...

Diyaliz hastasının böbrek nakli, kadavradan karaciğer bulunmasına bağlı (Özel)
Kayseri’de yaşayan diyaliz hastası 32 yaşındaki Mikail Demir’in hem annesi hem babası 10 yıldır çocuklarına böbreklerinden birisini vermek için hazır bekliyor. Ancak naklin yapılabilmesi, kadavradan alınacak uygun karaciğerin bulunmasına bağlı.

    Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan yüz ve çift kol nakli ameliyatlarının başarılı sonuçlanması, ülkenin gündemini bir anda değiştirdi. Dikkatlerin organ bağışına çevrilmesine neden olan operasyonlar, organ bekleyen çok sayıda hastaya da umut oldu. 14 yıldır böbrek rahatsızlığı yaşayan Mikail Demir de bunlardan birisi. Demir’i diğer nakil bekleyen binlerce hastadan ayıran özellik ise kendisine uygun böbreğin bulunmasına rağmen, operasyonun gerçekleştirilememesi. Nedeni ise diyaliz tedavisi gördüğü süre içinde kendisine dışarıdan verilen kan takviyesi. Başka birisinden alınan kan, Demir’in karaciğerlerinde tahribata neden olmuş. Bu nedenle Demir, doku ve kan uyumu bulunan babası ya da annesinden alınacak böbreğin kendisine nakil yapılabilmesi için karaciğerinin de değişmesi gerekiyor. 5 yıl önce de Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde uygun böbrek bulunduğu halde, karaciğer bulunamadığı için nakil gerçekleştirilememişti. Karaciğer için kadavra sırasında bekleyen Demir, uygun karaciğerin bulunması halinde aynı operasyonla hem böbrek hem de karaciğer nakli ameliyatı geçirecek.

    Haftanın 3 günü diyalize girdiğini belirten Mikail Demir, çalışmak istediğini ancak hastalığından dolayı çalışamadığını ve evlenemediğini ifade etti. Kesinlikle günlük yaşantısının normal insanlar gibi olmadığını vurgulayan Demir, organ bağışı sayısının artması temennisinde bulundu. Demir, “Benim durumumdaki hastaların yaşam kalitelerini arttırma adına organ bağışının artmasını istiyorum. Bir kadavradan alınacak organlarla en az 4-5 hasta hayata tekrar dönüyor” diye konuştu. 10 yıldır oğluna böbrek vermeyi beklediğini ifade eden baba İsmail Demir de, “Oğlumun durumuna üzülüyorum. Umarım beklediğimiz karaciğer bir an önce bulunur.” dedi.

    Kendisi de böbrek hastası olan Kayseri Organ Nakli ve Diyaliz Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Oğuz da Kayseri’de bin, Türkiye genelinde ise 60 binin üzerinde diyaliz hastası olduğunu söyledi. Oğuz, hasta yakınları başta olmak üzere organ bağışı bilincinin artması gerektiğini vurguladı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder