banner181
banner210

Bitki pasaport sistemi Samsun'da uygulamaya girdi

07 Mart 2012 Çarşamba 11:09
Bu haber 433 kez okundu

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından kent genelinde 'Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması' işlemine başlandı.         Konu hakkındaki yönetmeliğin...

Bitki pasaport sistemi Samsun'da uygulamaya girdi
Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından kent genelinde 'Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması' işlemine başlandı.

        Konu hakkındaki yönetmeliğin 1 Mart itibari ile yürürlüğe girdiğini belirten Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, yönetmeliğe göre tohum, fide, fidan, bitki parçacığı üretimi, ticareti ve depolamasını yapanların, Bitki Pasaportu Sistemi’ne kayıt yaptırmalarının zorunda olduğunu belirtti.

        Mart ayının başından itibaren tohum, fide, fidan, bitki parçacıklarının taşınmasında ve sevklerinde 'bitki pasaportu' bulundurma zorunluluğunun getirildiğini hatırlatan Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü yetkilileri, “Yönetmelik; tüm bitki ve bitki parçalarının üretim, ithalat, depolama ve ticaretini yapanlara operatör tanımı getirmiştir. Sisteme kayıtları yapılan operatörler, yönetmelik hükümlerine göre üretimin veya ticaretin tüm aşamalarında kontrol ve denetim altında tutulurlar. Bu talimat, zararlı organizma taşıyıcısı olabilecek bitki, bitkisel ürün ve diğer maddeler ile bunları üreten, ithalatını ve ticaretini yapan ve depolayanları kayıt altına almak, bu materyallerin hareketlerini izlemek, 'Bitki Pasaportu Yönetmeliği’nde belirtilen bir zararlı organizmaya rastlanması durumunda kaynağı bulunarak gerekli tedbirleri almaya yönelik esasları belirtmektedir.” açıklamasını yaptı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder