banner181

Köpük balığı ile öğrencilere el temizliğini aşılıyorlar

07 Mart 2012 Çarşamba 10:11
Bu haber 351 kez okundu

Acıbadem Adana Hastanesi ve Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle el hijyeninin insan sağlığı için önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen köpük balığı isimli el yıkama şenliği devam ediyor. Şubat ayında Sarıçam Remzi...

Köpük balığı ile öğrencilere el temizliğini aşılıyorlar
Acıbadem Adana Hastanesi ve Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle el hijyeninin insan sağlığı için önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen köpük balığı isimli el yıkama şenliği devam ediyor.

Şubat ayında Sarıçam Remzi Oğuz Arık ve Uluğbey ilköğretim okullarında gerçekleştirilen şenlikte, Acıbadem Adana Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi Sena Demir tarafından 550 çocuğa doğru el yıkamayla ilgili eğitim verildi. Eğitimi tamamlayan çocuklar köpük balığı sertifikası aldı.

Öğrencilere hitap eden Demir, "Eller, günlük hayat içinde çevreyle her türlü ilişkiyi sağlayan, bu nedenle de en çok bakteri barındıran organdır. El yoluyla her yere taşınan bu bakteriler basit soğuk algınlığından, öldürücü hastalıklara kadar birçok istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bunun için de ellerimizi sık sık yıkamayı alışkanlık haline getirmeliyiz." dedi.

Demir, "Ancak unutulmamalı ki, elleri sadece suyla yıkamak, enfeksiyonlara yol açan mikroorganizmaları uzaklaştırmak için yeterli değil. Önemli olan ellerin su ve sabunla; en önemlisi de doğru teknikle yıkanması." diye konuştu.

Hemşire Demir, doğru el yıkamanın adımlarını şöyle sıraladı: Ellerinizi akan ılık, suyla ıslatın. Islak ellerinizi sabunla iyice köpürtün. Ellerinizin her noktasını (avuç içi, parmak araları, bilekler) iyice ovalayın. Ellerinizin her noktasının sabunla iyice temizlendiğinden emin olun (en az 20saniye). Ellerinizi yıkadıktan sonra iyice durulayın. Halka açık yerlerde kâğıt havluyla, evinizde ise kişiye özel havlularla ellerinizi iyice kurulayın."

El yıkama alışkanlığının ancak küçük yaşlarda kazandırılabileceğine dikkat çeken Demir, evde ailelerin çocuklarına sık sık ellerini yıkama telkininde bulunmasını önererek, “Çocuklar ilk olarak en yakın çevresini örnek alır. Aileler çocuklarına el yıkamada iyi bir model olmalıdırlar.” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder