banner181

THY Somali semalarında

07 Mart 2012 Çarşamba 00:05
Bu haber 19092 kez okundu

Türk İşbirliği ve Korodinasyon Ajansı (TİKA) tarafından teknik altyapı çalışmaları yapılan Mogadişu Havaalanı Türk Hava Yolları (THY) tarafından yapılan uçuş ile seferlerine başladı.THY tarafından düzenlenen sefer 20 yıl sonra Somali'ye...

THY Somali semalarında
Türk İşbirliği ve Korodinasyon Ajansı (TİKA) tarafından teknik altyapı çalışmaları yapılan Mogadişu Havaalanı Türk Hava Yolları (THY) tarafından yapılan uçuş ile seferlerine başladı.

THY tarafından düzenlenen sefer 20 yıl sonra Somali'ye uluslararası anlamda yapılan ilk sefer olma özelliği taşıyor. TİKA tarafından yapılan çalışmalar neticesinde kontrolsüz girişlerin önlenmesi için havaalanının etrafına tel örgü çekildi. Havaalanı binasının teknik altyapısı iyileştirildi. İlk uçuş Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, THY Genel Müdürü Temel Kotil, TİKA Başkanı Serdar Çam ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Mogadişşu'ya ilk sefer Airbus A 340 tipi uçakla düzenlendi. Hartum (Sudan) aktarmalı gerçekleştirilecek seferler, Salı ve Perşembe günleri İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan, Çarşamba ve Cuma günleri ise Mogadişu'dan yapılacak. Mogadişu ile birlikte THY'nin sefer düzenlediği dış hat uçuş noktası sayısı da 150'ye ulaştı.

Somali'nin Başkenti Mogadişuya yapılan ilk sefer Somalilerce coşkuyla karşılandı. Sabah 07.30'da Mogadişu Havalimanı'na inen THY uçağını Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed ve yüzlerce Somamlili ellerinde Türk bayraklarıyla karşıladı. Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed ile Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın kısa bir görüşmesinin ardından havalimanında küçük bir kokteyl düzenlendi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder