banner181
banner210

“GELECEK İSTANBUL”

03 Mart 2012 Cumartesi 00:01
Bu haber 3461 kez okundu

Sektörde 47. Yılını dolduran İnanlar, kurucusu olduğu Mimar Sinan İmar Kültür Eğitim Vakfı (MİKEV) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğinde başlattığı “İstanbul’un Geleceği İçin Alternatif Öneriler” yarışmasını kamuoyuyla paylaştı. Türkiye’de bir ilk olan yarışma, İstanbul’un yeni çehresini belirlemeyi hedefliyor.

'GELECEK İSTANBUL”
 “İstanbul’un Geleceği İçin Alternatif Öneriler” yarışmasının lansmanı 29 Şubat 2012 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’nde gerçekleşti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Sn. Yalçın Karayağız, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Konuk, İnanlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Sn. Serdar İnan ve akademi dünyasından birçok ismin katıldığı lansmanda, “geçmişin ve geleceğin kenti İstanbul” üzerine düzenlenen akademik yarışmanın detayları kamuyouna açıklandı.

Tarih boyunca bir dünya kenti olan İstanbul; uluslararası arenada Paris, Londra gibi şehirleri geride bırakarak geleceğin gözde kenti olma yolunda ilerliyor. Yeni kentsel ve mimari projeleri ile dikkat çeken İstanbul, bu dinamik süreçte akademik aklın ve yaratıcılığın desteğine gereksinim duyuyor ve farklı disiplinlerce üretilecek yeni İstanbul tahayyülleri arıyor.

Türkiye’deki tüm üniversitelerden akademisyenler ve öğrencilerin katılımına açık
İstanbul’un çok kimlikli yapısına, tarihi, turistik, sosyal ve ekonomik değerlerine uygun, alternatif gelecek kurgularına duyduğu ihtiyacı gören İnanlar İnşaat’ın hamiliğini yaptığı Mimar Sinan İmar Kültür Eğitim Vakfı (MİKEV) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğinde başlattığı “İstanbul’un Geleceği İçin Alternatif Öneriler” yarışması bu tahayyülleri somutlaştırmak adına düzenlendi. Kentin geleceğine dair öngörülerin akademisyenler ve öğrencilerin gözlemleri ile değerlendirileceği yarışma Türkiye’deki tüm üniversitelerden akademisyenler ve öğrencilerin katılımına açık.

İki ayrı kategoride gerçekleşecek yarışmalardan ilki, kente bakışları ve yaratıcı görüşleri ile İstanbul için alternatifler sunmaları istenilen öğrencilere yönelik olacak. Akademisyenlere yönelik ikinci yarışmada ise, sürekli vizyon ve görüşlerin çarpıştığı akademik dünyadan kenti yeni bütünsel bir bakışla değerlendirmeleri istenecek. 

Yarışmanın proje teslim tarihi 15 Haziran 2012. Sonuçların 01 Ağustos 2012’de açıklanacağı yarışmanın akademisyenler kategorisi birincisinin ödülü 40.000 TL, 5’er adet eşdeğer ödül ise 12.000 TL olacak. Öğrenci kategorisinde ise her biri 10.000 TL olmak üzere 5 adet eşdeğer ödül verilecek.

Yarışma sonucunda teslim edilen çalışmalardan oluşacak bir sergi açılacak. Ödül alan projelerin sunumu ile uluslararası katılımcıların konuyu tartışacağı bir panelde ise sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır.İNANLAR HAKKINDA:

‘Geçmişi okuyarak geleceği yazıyoruz…’
1965 yılında İstanbul’da kurulan ve bugüne kadar İstanbul genelinde 200’ün üzerinde projeye imza atan İnanlar, insanların refahları, mutlulukları, rahatları için ‘doğru yaşam alanları inşa etmeyi’ birincil amaç olarak belirlemiştir. Markalı projelerde öne çıkan İnanlar, metropollerdeki yeni yaşam eğilimlerine doğa içinde müstakil konforundaki butik siteler ve şehrin kalbindeki rezidans projeleriyle yanıt vermektedir. ISO 9001:2000 kalite sertifikasına sahip şirket, müşterilerinde oluşturduğu yüksek marka değeri ve güven ile projelerini inşa etmektedir.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder