banner181

İŞ BANK GMBH, ALMANYA’DA TEKNİK ALTYAPIYLA YOLUNA SAĞLAM ADIMLARLA DEVAM EDİYOR

02 Mart 2012 Cuma 23:22
Bu haber 2640 kez okundu

İş Bank GMBH Genel Müdürü Bayram Öztürk ve İş Bank GMBH Ürün ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Müdürü Kemal Ozan, teknik altyapıları sayesinde tüm bankacılık hizmetlerini sunduklarını ve yollarına sağlam adımlarla devam ettiklerini ifade ettiler.

İŞ BANK GMBH, ALMANYA'DA TEKNİK ALTYAPIYLA YOLUNA SAĞLAM ADIMLARLA DEVAM EDİYOR
İş Bankası Almanya’da 14 şubeye ulaştı. Toplam 16 şube ile de Avrupa’da başarısını sürdürüyor. İş Bankası Almanya-Münih Şubesi baştan aşağı yenilendi. İşbank GMBH Genel Müdürü Bayram Öztürk Almanya-Münih Şubesi ile ilgili olarak: “Bu, bizim en son yenilediğimiz şube. Avrupa’da toplam 16 şubemiz var. 14 şubesi Almanya’da. En son yenilediğimiz şube Münih şubemiz. Hayatın her alanında yenilik gerekiyor. Biz de Münih’teki şubemizi yeniledik ve çok daha kaliteli hizmet verme noktasında müşterilerimize yeni yüzümüzle merhaba dedik. Modern görünüme sahip olmak için yenilik gerekli” dedi. Avro Bölgesi’ndeki durgunlukla ilgili olarak Öztürk; “Avrupa, büyük bir kriz yaşıyor. Özellikle İtalya, Fransa, ispanya, Yunanistan zor bir dönemden geçiyor. Şu aşamada bize çok fazla yansımış bir durum söz konusu değil ama sonuçta biz de Avrupa’da faaliyet gösteren bir bankayız. Bize de yansıması olacaktır. Arkamızda İş Bankası gibi büyük bir bankanın desteği var. Bir yandan krizin sunduğu imkanları kullanırken diğer yandan da çok temkinli hareket ediyoruz. Bu aşamada çok fazla sorun yaşadığımız söylenemez” dedi. Şu aşamada, gerek bireysel, gerek firma anlamındaki herhangi bir müşterinin, en temel ihtiyaçlarını karşılayacak ürün donanımına sahip olduklarını kaydedne Öztürk; teknolojik alt yapılarının da buna uygun olduğunu söyledi. İnternet bankacılığı alanında ciddi yatırım yaptıklarını kaydeden Öztürk; gerek Türk girişimciler gerekse yabancı yatırımcılara hizmet verebilecek noktada olduklarını ifade etti.

İLK ŞUBE 1931 YILINDA HAMBURG’DA AÇILDI
İş Bankası’nın ilk şubesinin 1931 yılında Hamburg’da açıldığı bilgisini veren Öztürk; bu şubeyi daha sonra İkinci Dünya Savaşı nedeniyle kapatmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Öztürk; “1970’li yıllarda temsilcilik şeklinde burada faaliyetimize başladık. 1980’li yıllarda şubeler açmaya başladık. Frankfurt, Berlin, Münih şubesi... 1992 yılından sonra da sadece Almanya değil Fransa, İsviçre ve Hollanda’da faaliyet göstermeye başladık” dedi. Şu anki iş hacmi, portföyleri ve Alman bankaları arasındaki yerleri hakkında Öztürk; “Alman bankacılığı konusunda büyük bir yerimiz olduğu söylenemez. Buradaki Türk vatandaşlarının yaptığı bankacılık işlemlerinde önemli bir pay aldığımız söylenemez. Bir milyar Avro civarında aktif bir büyüklüğümüz var. Biz her yıl ortalama yüzde 20-30 arasında büyüyen bir bankayız. Yakın gelecekte olmasa bile 10 yıl içinde 4-5 milyar Avro aktif büyüklüğü olan bir banka olacağız. Olağanüstü, olumsuz koşullarla karşılaşmamamız halinde önümüzdeki 10 yıl içinde 5 milyar Avro aktif büyüklüğü olan bir banka olmayı hedefliyoruz. Yeni şubelerimiz de olacak. Şu aşamada kriz ortamı bizi biraz engelliyor. Berlin’de 2 şubemiz var oraya 2 tane daha ilave şube açmayı, Köln’de var olan bir şubemize bir tane daha eklemeyi planlıyoruz. Hannover’da şubemiz yok, buraya bir şube açmayı, Hamburg’da ikinci şubemizi açmayı planlıyoruz” Öztürk, sadece Almanya’da değil, Almanya dışında da büyümek istediklerini ifade etti.

KEMAL OZAN: BÜYÜME KONUSUNDA SIKINTIMIZ YOK
İş Bank GMBH Ürün ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Müdürü Kemal Ozan Münih’teki şubelerinin yenilenmesinden dolayı son derece mutlu olduğunu ifade ederek; “Münih şubemizi yenilemiş olmaktan son derece memnunum. Eski görünümü İş Bankası’na yakışmıyordu. Bu şekilde daha güzel bir ortam oldu. Zaten yenilemediğimiz şube de kalmadı” dedi. Avrupa’da belirli bir krizin olduğunu ifade eden Ozan; “ Tüm bankalar krizden etkileniyor ama bizim stratejimiz bundan etkilenmedi. Duraklama da olmayacak. Biz sadece ihtiyatlıyız. Büyüme konusunda sıkıntımız yok. Büyüme hedefimizden, karlılık hedefimizden vazgeçmedik. Ama tabi diğer alman bankalarındaki arkadaşlarımızla konuştuğumuzda şaşırıyorlar. Çünkü bu dönemde tüm bankalar tasarruf etme yoluna gidiyor, kaynaklarını dikkatli kullanıyor. Biz de kaynaklarımızı dikkatli kullanıyoruz ama bu ekonomik krizin ne kadar süreceği belli değil. Tamamen durdurmak olmaz. Çünkü hedefler koyduk ve biraz gecikmeli de olsa hedeflerimize ulaşacağız” dedi. Krizi küçümsemediklerini ama krizden de etkilenmeyeceklerini ifade eden Ozan; “Biz burada küçük bir bankayız ve büyüme hedefimiz var. Şuanda biz frene basarsak dururuz. Biz durmak istemiyoruz. Çok iyi gidiyorken önce 2008 krizi sonra 2011 krizi ki hala devam ediyor. Biz kriz var diye büyüme hedefimizden vazgeçersek o zaman birçok şeyi ertelemek zorunda kalacağız. Çünkü biz ona göre yapılandık, ona göre yatırım yaptık. Bunlar büyüme amacıyla yapıldı. Ama tabi biraz yavaşlayacak. Yine şubeler açacağız, ürünleri, hizmetleri artıracağız ama biraz frene basacağız. Krizin bizi etkilemediğini söylemek doğru olmaz” dedi.

BANKACILIKTA İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ
Ürün geliştirmenin son derece önemli olduğuna dikkat çeken Ozan; Avrupa’da bankacılık yapmak istediklerini ve gelinen noktada bankacılığın dinamik bir yapıya sahip olduğunu ve farklı bir noktaya gittiğini ifade eden Ozan; “Bankalar artık iş birliği yapıyor. Biz sadece kendi ürünümüzü satmıyoruz. Mesela başka kuruluşların sigorta ürünlerini satıyoruz. Konut finansmanında iddialıyız ama Almanya konut finansmanında istediğimiz oranları müşterilere sunmadığımız için bir kuruluşla iş birliği yaptık ve başka bankaların kredilerine aracılık ediyoruz. Bu alanda da büyüme var. Bankalar artık tek bir havuzdan beslenmiyor. İş yapabilmek için daha çok sermayeye itiyor. Biz de başka bankaların ürünlerine aracılık ederek komisyon geliri yaratmaya çalışıyoruz. Şu anki mevcut ürün sayımızı Alman bankaları ile kıyasladığımızda onların sunduğu imkanları sunduğumuzu söyleyebilirim. Avrupa’da yaşayan tüm faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde artık bankaların sunduğu ürünlerin tamamını sunabiliyoruz. Müşterilerimiz gelip hesap açtıklarında çalışma şeklimiz ve iş sürecini ilerletiş biçimimiz hakkında bilgi sahibi olabilirler. Ürünlerimizi avantajlı şekilde tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Yerel personeli çok fazla istihdam ettik. Burada yetişmiş arkadaşlarımızı istihdam ederek vatandaşlarımıza kendi içlerinden gelen kişilerin hizmet etmelerini sağladık” dedi. Ozan, işlerini en profesyonel şekilde gerçekleştirdiklerini kaydederek halkla ilişkiler anlamında da farklı uygulamalarla göz doldurduklarını sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder