banner181

DOĞTAŞ SINIRLARI ZORLAMAYA DEVAM EDİYOR

02 Mart 2012 Cuma 22:59
Bu haber 2866 kez okundu

Ülkemiz mobilya sektöründe ilk üç arasında yer alana Doğtaş, özgün tasarımlarıyla İMOB’da göz doldurdu. Sınırları zorladıklarını kaydeden Doğtaş Genel Müdürü İsmail Doğan, Doğtaş’ın ikinci kuşak aile bireyleri ile sınırları daha da zorlayacağını belirtti.

DOĞTAŞ SINIRLARI ZORLAMAYA DEVAM EDİYOR
Mobilya, enerji, sağlık, perakendecilik sektörlerinde faaliyet gösteren Doğanlar Grup bünyesindeki Doğtaş; yurtdışında 65 ülkede 92 satış noktası, yurt içinde seçkin lokasyonlarda 3 bin metrekare ortalamalı 130 franchise ve konsept mağazası ile Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasında yer alıyor. Doğtaş, mobilya ihracatında sektöründe ilk 3 şirketinden biri konumunda… İMOB Fuarı’nda görüştüğümüz Doğtaş Genel Müdürü İsmail Doğan; özellikle son 4 yıldan beri Doğtaş’ın exclusive mağazacılık anlayışını başlattıktan sonra dört yıldır sürekli hem tasarımlarıyla hem tasarımdan dolayı aldığı ödüllerle sektörün öncüsü olarak nitelendirilmeye başladığını söyledi. İMOB’a 8 yıldır katıldıklarını ve son 5 yıldır düzenlenen tasarım yarışmalarında sürekli 1. ve 2.’lik ödülleri aldıklarını kaydeden Doğan, bu yıl da bu anlamda ödül aldıklarını belirtti.

65 ÜLKEYE İHRACAT GERÇEKLEŞTİRİYORUZ
2011 yılında yüzde 30 gibi bir büyüme hedefileri olduğunu ancak yılsonunu yüzde 35 büyüme ile kapattıklarını kaydeden Doğtaş Genel Müdürü İsmail Doğan; “2012 yılı bizim 40. yılımız. Dolayısıyla 40. yılımızı yüzde 40’lık bir büyüme ile kapatmaya gayret edeceğiz. İnovasyonumuzla bu büyümeyi yakalayacağımızı düşünüyorum. Geçen yılki ocak ayı ile bu yılki ocak ayını kıyasladığımızda yüzde 40 büyüyebileceğimizi göstergeler işaret ediyor. Bu da bize cesaret verdi. Sektörde geçen yıl yüzde 15 bir büyüme vardı. Biz Doğtaş olarak yüzde 35 büyüdük. Bu yıl da sektördeki arkadaşlarla konuştuğumuzda yüzde 10 gibi bir büyüme öngörülmüş. Dünyada baktığımız zaman dış ticarette yüzde 45 gibi bir büyüme görüyoruz. Bu yıl yurt içinde 16 tane mağaza açtık. Açmış olduğumuz mağazalar 2 bin 500-3 bin metrekare civarında. İstanbul Bakırköy-İncirli’de yeni açtığımız mağazamız 3 bin metrekare. Geçen hafta İngiltere’de ikinci mağazamızı açtık. İç piyasada da bir mağazamız bitti. Sektör ilk aylarda problemlidir. Ama biz sektörün önünün açık olduğunu gördük. 2012 yılında Capital Dergisi bizi en iyi birinci marka olarak seçti. Bu da bizi sevindirdi. Dışınız da güzel olacak, mutfağınız da… Fiyatlar da önemli. Ulaşılabilir fiyat olması gerekiyor. Biz Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Ürünlere yedi yıl garanti veriyoruz. Bu da müşteriye ayrı bir güven veriyor. Doğtaş denilince akla ilk gelen şey kalite. Güvenilir olunca, kaliteli ve ulaşılabilir fiyatlar verince başarı arkasından geliyor” dedi. Yurtiçinde küçük mağazaları kapattıklarını ve metrekareleri yükselttiklerini kaydeden Doğan, 65 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti.

'41 KERE MAŞALLAH’
Mobilya sektörünün önünü açık gördüğünü kaydeden Doğan, markalaşma çalışmalarının sevindirici olduğunu söyledi. Doğtaş olarak İtalya’ya ürün pazarladıklarını ifade eden Doğan, Avrupalı’nın Türk mobilya sektörüne önem verdiğini ve bu durumun da sevindirici olduğunu söyledi. Tasarımların mobilya sektöründe çok önemli bir husus olduğunu aktaran Doğan, Türk tasarımlarının konuşulur olduğunu ifade etti. ‘Almanya, Doğtaş’ın en çok ürün sattığı ülkelerden biri’ diyen Doğan, ekonomik refahtan dolayı iç pazarda da ciddi bir hareketlilik olduğunu dile getirdi. Doğan, Doğtaş’ın gözde bir firma olduğunu gerek Avrupa’dan gerekse de dünyanın değişik yerlerinden teklifler geldiğini ifade etti. Bu yıl 40. yaşını kutlayan Doğtaş, seneye de 41. yaşını kutlayarak ‘41 kere maşallah’ dedirtecek. Doğan, Doğtaş olarak teknolojiye son derece önem verdiklerini ifade ederek teknik altyapılarını her geçen dün daha da artırdıklarını söyledi.

DOĞTAŞ’IN İKİNCİ KUŞAK YÖNETİCİLERİ GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR
Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’ın oğlu olan Ogün Doğan Doğtaş’ın ikinci jenerasyon yöneticisi konumunda. İMOB’da dergimize kısa bir değerlendirme yapan Ogün Doğan: “Yeditepe Üniversitesi’nde iç mimarlık okuyorum. Elimizden geldiğince şirketimize yararlı olmaya çalışıyoruz. Çeşitli tasarımlar yapıyoruz. Bu yıl da fuar için iki tasarım yaptım. Tasarım geniş bir kavram. Önemli olan satılabilir ürün yapmak. Artık tüketici çok bilinçli. Kaliteli, birinci sınıf yeni işler yapmaya gayret edeceğiz” dedi. İkinci kuşak temsilcilerinden biri de Ozan Doğan. Ozan Doğan, Koç Üniversitesi’nde işletme okuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde enerji okuyor. Ozan Doğan, fuara katkıda bulunmaya çalıştığını ve yapılan işleri birebir yerinde görerek tecrübe edindiğini söyledi. Doğtaş’ın bir diğer genç yönetici adayı da Doğan Ali Doğan. Doğan: “Ali, dedemin ismi. İşletmeyi yeni bitirdim. Diğer arkadaşlar tasarımlarıyla katkıda bulundu ben de daha çok fikir olarak yardımcı olmaya çalışıyorum. Kendimi finans alanında geliştirmek istiyorum. İMOB, hayırlı olur umarım bizim için” dedi. Doğtaş olarak bir aile anayasaları olduğunu aktaran Ali Doğan: “Doğtaş olarak aile anayasasını 1. kuşağın bu şirketi daha ileriye götürebilmek, sürdürebilir büyümeyi sağlamak adına oluşturdukları ve bizim de kendi katkılarımızı sunduğumuz anayasamız var. Anayasada 2. kuşakla ilgili maddeler de var. Örneğin 15 yaşını dolduran her aile meclis üyesi staj zorunluluğu var. Üniversiteye geçtiğimizde satışta part time çalışıyoruz. Sürdürülebilir büyümenin olması için işi birebir yaparak öğreniyoruz. İşin mutfağından gelmek dedikleri böyle bir şey...” Doğtaş’ın bir diğer yeni kuşak yönetici adayı Şafak Doğan. Şafak Doğan; güzel sanatlar fakültesinde iç mimarlık okuyor. Her yıl düzenlenen bu fuara kendi tasarımlarıyla destek olmaya çalışıyor. Şafak Doğan, bu durumun kendisini geliştirmeye yönelik de önemli bir çalışma olduğunu ifade ederek çok mutlu olduğunu belirtti. Bir diğer Doğtaş yönetici adayı ise Güçer Doğan. Güçer Doğan da iki yıldır kendi tasarımlarıyla Doğtaş’taki yerini almış durumda. Güçer Doğan, bu yıl 14 Şubat Sevgililer Günü’ne yönelik çalışmalar ve tasarımlar yaparak işi çekirdekten öğreniyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder