banner181
banner210

'MERİNOS HALI’DAKİ BAŞARIMIZI MERİNOS MOBİLYA’YA DA AKTARACAĞIZ'

02 Mart 2012 Cuma 22:57
Bu haber 3966 kez okundu

Merinos Genel Müdürü Feza Çiftçi, Merinos Halı’da yakaladıkları başarıyı; Merinos Mobilya’ya da aktarmak istediklerini ve amaçlarının ‘liderlik’ olduğunu belirtti.

'MERİNOS HALI'DAKİ BAŞARIMIZI MERİNOS MOBİLYA'YA DA AKTARACAĞIZ'
Merinos, 1970 yılında Mehmet Erdemoğlu’nun önderliğinde iki adet kilim dokuma tezgâhı ile temellerini atıyor. Firma, bugün gelinen noktada parça halıda dünya birincisi olmuş konumda.

Bir Gaziantep firması olan Merinos, aynı zamanda Gaziantep’teki firmalar ile de sıkı bir iş ve güçbirliği içerisinde bulunarak Gaziantep’in bir dünya markası haline gelmesinde önemli bir role sahip. Dünyada üretilen toplam parça halının yüzde 25’i Gaziantep’te üretiliyor. Türkiye olarak ise yüzde 30’unu üretir durumdayız. 2010 yılı Gaziantep halı ihracatı 1.000.000.000 USD (bir milyar) olarak gerçekleşmişti. Merinos’un buradaki amacı 5 yıl içerisinde tüm meslektaşlarıyla birlikte bu rakamın 3.000.000.000 USD (üç milyar) seviyesine taşıyabilmek. Merinos firması bir okul görevini de üstlenmiş durumda. Gaziantep’teki birçok firma Merinos’un yetiştirdiği elemanlarla Gaziantep’i parça halıda dünya merkezi konumuna getiriyor. Merinos, sadece halı sektöründe değil; 6 yıl öncesinde mobilya sektörüne geçiş yaparak bu sektörde de hızla büyümeye devam ediyor. Firma, 5 yıl öncesinde Dinarsu firmasını Dinçkök Grubu’ndan devralarak duvardan duvara halı konusunda da Türkiye’nin lideri olmuş ve dünyada söz sahibi olmak için azim ve kararlılıkla ilerliyor. Firma, 2 yıl öncesinde Uşak’ta yüzde 50 yüzde 50 ortaklı battaniye ve ev tekstili yatırımı yapmış bulunuyor. Bu yatırımla Türkiye’de üretilen battaniyenin yüzde 35’ini kendi tesislerinde üretir duruma bulunuyor. Merinos, 2 yıl öncesinde Rusya’nın Rostov ilinde büyük bir halı üretim tesisi kurarak yeni yatırımlara devam ediyor. Merinos, şu anda Rusya’nın en büyük halı tesisine sahip. Firma, 2012 yılı içerisinde Çin’de de bir halı üretim tesisi kurmayı planlıyor. Merinos’taki gelişmeleri İMOB Fuarı’nda Merinos Genel Müdürü Feza Çiftçi ile değerlendirdik.

TÜRKİYE VE DÜNYADA LİDER OLMA HEDEFİNDEYİZ
İMOB Fuarı’nın hava muhalefetine rağmen son derece canlı geçtiğini kaydeden Merinos Genel Müdürü Feza Çiftçi; “Halıda Merinos olarak dünya birincisiyiz. Mobilyadaki hedefimiz önce Türkiye’de sonra tüm dünyada lider olmak. Bu yolda ilerliyoruz. O yüzden her geçen yıl hızlı bir ilerleyiş içindeyiz. Bu yılki fuara 2012 elegance koleksiyonumuzla katılıyoruz. Elegance koleksiyonumuzda koltuk takımları, yatak odaları, yemek odaları, halılarla birlikte konsept olarak bütün olarak tasarlandı. Tüketicilerimiz evlerini baştan aşağı Merinos’la döşeyebilir. Koleksiyonumuzda sade, sakin renkler kullanıldı fakat bunun yanında renkli kırlentlerle hareketlendirildi. Bunun yanında fonksiyonellik özelliği taşıyan ürünlerle yaşamaya kolaylık sağlamayı amaçladık. Işıklar ve taşlarla da göze hitap etmeyi hedefledik” dedi. Çiftçi, Türkiye mobilya sektörünün 10 milyar doları aşan bir ciroya sahip olduğunu belirterek; “Sektörün geleceğini açık görüyoruz, çünkü Türkiye’de artık tasarım ön plana çıktı. Tasarım önem kazanmaya başladıktan sonra da yurtdışında özellikle Avrupa’da Türk mobilyası önem kazanmaya başladı. Bunun yanı sıra Avrupa’ya, dünyaya hakim olan İtalya; çok pahalı ürünler ürettiği için Çin ise kalite ve hizmet anlayışında tüketicilerle uyuşmadığı için Türkiye bu anlamda avantajlı duruma gelmişti. Türk mobilyası hızla büyümesini sürdürüyor. Hem ulaşılabilir fiyat, hem kaliteli ürün hem de özel tasarımlar birleşince özel bir nokta oluşturuyor” dedi. Çiftçi, ülkemizde inşaat sektörünün dinamik bir yapıya sahip olmasının mobilya sektörüne de ciddi katkı yaptığını belirtti. Mobilyanın belirli bir modası olduğunu kaydeden Çiftçi, insanların modayı takip ettiklerini ve mobilya sektörünün de sürekli bir Ar-Ge içerisinde bulunduğunu ifade etti. Çiftçi; “Merinos Mobilya’yı 6 yıl önce sıfırdan kurmaya başladık. Şuanda 750 bin metrekare açık alan üzerine 160 bin metrekare kapalı alan ve dünyanın son teknolojisiyle kurulmuş mobilya fabrikamız var. İnşaatlarımız daha da devam ediyor. Hedefimiz en iyisi olmak olduğu için önce temellerimiz sağlam olsun istedik. Kapasite olarak şuanda 3 vardiya ile çalışıyoruz. Zaten Türkiye’nin en iyisi olabilecek kapasitedeyiz. İnşaatlarımız genel anlamda oturdu, makinelerimiz kuruldu. Üretim sistemimiz, Ar-Ge’miz tamamlandı. Şimdi ise tamamen pazara yöneliyoruz. Pazarda satış noktalarımızı artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz” dedi. İMOB’da bayileri ile buluştuklarını kaydeden Çiftçi, Merinos Mobilya olarak bu yıl içinde Turquality Belgesi’ni aldıklarını, devletin verdiği teşvik destekleriyle de yurt dışında hızlı mağazalaşma yapılanmalarının devam ettiğinin altını çizdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder