banner181

“YAPTIĞIMIZ PROJELERİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ”

19 Mart 2012 Pazartesi 15:33
Bu haber 1577 kez okundu

Marmara İnşaat ve Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı, Beylikdüzü bölgesinde çok önemli projelere imza attıklarını ve projelerinin arkasında olduklarını ifade ediyor.

'YAPTIĞIMIZ PROJELERİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ”
Özel Röportaj : Şeref ÖZATA

Marmara İnşaat ve Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı, harçlığını çıkarmak için lise yıllarında inşaat sektörüne giriyor. Çekirdekten yetişen Orakçı, Marmara İnşaat ve Mühendislik ile başarılı projelere imza atıyor. Bir dönem Beylikdüzü’nde belediye başkanlığı da yapan Orakçı, Marmara Aras Eğitim ve Kültür Sanat Vakfı’nı kurarak eğitime destek olmaya çalışıyor. Ekovitrin Dergisi’nden Şeref Özata sordu, Marmara İnşaat ve Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı sorularımızı samimiyetle cevaplandırdı…

Çok renkli bir siyasi geçmişinizden sonra asıl mesleğinize döndünüz. Konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?
Benim siyasetle ilgili çalışmalarım gençlik yıllarından itibaren yoğundu. Ama şuan önceliğim mesleğim. Mecramız olan Marmara İnşaat ve Mühendislik şirketimiz 1993’te kurduğumuz ve birkaç gün sonra 20.yılını kutlayacağımız bir firma olarak hizmet sunuyor. Firmamızla beraber ticari ve ekonomik anlamda büyüdük, geliştik; çevremize istihdam anlamında değer kattık. Ancak belediye başkanlık sürecinde etik olmadığı nedeniyle şirketimizin inşaat faaliyetlerini durdurduk. Tüm enerjimizi hizmetimize verdik ve o konuda da başarılı işler yaptık. Beylikdüzü halkı da buna tanıktır. Maalesef kötü şeyler de yaşadık. Türkiye’de zulme uğrayan tek ben değilim… Ama biz dedik ki hayatın olumsuz bir süreciydi ve kendi işimize yeniden başlayalım ve öyle de yaptık, yeniden işimize başladık. 2010 yılından itibaren ilk projemiz Beykent mevkiinde gerçekleşti. Burada projemize başladık ve rekor bir hızla 12 ayda bitirdik, teslim ettik. Akabinde içinde bulunduğumuz Marmara Residance projemize 2010 yılının sonunda başladık. Bunu da 12-13 ay içinde bitirdik. Şimdi çok daha iddialı Marmara Concept Residance projemize başladık ve bunu da umuyorum 18 ayda teslim edeceğiz. 

DAHA HUZURLU YAŞAMAYI ÖNEMSİYORUZ

Projenizde neyi ya da neleri önemsiyorsunuz?
Projemizde şunu önemsiyoruz: İstanbul’un yoğunluğunu en azından kendi imkanlarıyla, sosyal tesisleriyle, havuzuyla hayata dair sosyal imkanlarını bir araya getirerek en azından daralan zamanı verimli kullanma, komşuluk kültürünü geliştirme ve daha huzurlu yaşamayı önemsiyoruz. Beylikdüzü Concept Projeleri’mizde Marmara Concept’te olsun, residanceda olsun bu imkanları sunduk. Genellikle müşteri portföyümüzde yeni evlenen çiftler, Beylikdüzü’nün popileritesinden faydalanmak isteyen kişiler.

BEYLİKDÜZÜ’NÜN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİK

Sizin belediye başkanlık döneminizden önce dev projeler vardı. Eskiden burada yapılmaya başlayan daireler bitemezdi ancak şimdi en fazla 24 ayda tamamlanıyor. Konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?
Ben, Beylikdüzü’nde göreve başlamadan önce bana göre Beylikdüzü yarım kalan inşaat mezarlığı, boş, ruhsuz bir otel kent görünümündeydi. Biz bu kente ruh, can katacağız dedik ve öyle de oldu. Ve bu ‘yarım yapılanan mezarlığı da ıslah edeceğiz’ diye tabirimiz vardı. Buradan hareketle hızlı bir çalışma yaptık. Sosyal yaşamı renklendiren hizmetleri öne çıkardık. İnşaat sektörü de arz talep dengesine bağlıdır. Bölgemize en büyük katkımızı bir bütün ve popüler bir kent olarak öne çıkardık. Esenyurt bölgesi de gelişen bir bölge olarak insanların bilincine yerleşti. Akın oldukça eski projelerin hızlanarak bitmesine, yeni projelerin de ortaya çıkmasına neden oldu. İnşaat sektörü teknolojinin gelişimiyle hız kazanıyor. Sistemler değişiyor, kalıplar hızlı şekilde değişiyor. Türkiye, inşaat sektöründe Çin’den sonra ikinci.

MARMARA İNŞAAT IRAK’TA ŞEHİR KURUYOR

Türkiye’nin inşaat sektöründe Çin’den sonra ikinci olması nasıl oldu?
Özel teşebbüs sahibi insanların gayretleriyle oldu. Biz Marmara İnşaat olarak Irak’ta şehir kuruyoruz. Alt yapısıyla yoluyla sağlık ocağıyla şehir yapıyoruz. Ama yetinmiyoruz. Bizim yaptıklarımızın doğruluğunu görenler bunu da yapar mısınız diyorlar. Demek ki bizim o kent geliştirme vizyonumuzun Irak’ta da hoş karşılanması ve buraya da gel bir proje geliştir denmesi bir anlamda buradaki başarının da kanıtı gibidir. Onlar da yapıları gördükten sonra benzerini Irak’ta da yapabilir diyorlar. Ben de ülkem, şirketim adına orada bulunmaktan mutluyum. Yeni projelerimizi umuyorum gündemimize alacağız. Sayın Cumhurbaşkanı’mızla Endonezya’ya gitmiştik resmi gezi kapsamında. Orada ciddi bir şekilde potansiyel olduğunu gördük. Hem ülkemizin gelişen vizyonuna artışı var, hem de bilimsel anlamda kurumsal şirketlerimizin başarısı umuyorum ülkemiz adına çok daha iyi olacak.

İNŞAAT SEKTÖRÜNE ÇEKİRDEKTEN BAŞLADIM

Beylikdüzü’nde araziyi canlandırdınız. İstanbul, deprem bölgesinde yer alıyor. Siz, 2009-2012 yılı içinde 3-5 tane residance projesini hayata geçirdiniz. Bunlardan bahseder misiniz?
Bizim avantajımız şu: Ben, lise yıllarında harçlığımı kazanmak üzere hafta sonları çalışarak inşaat sektörüne girdim. 16-18 yaşlarında bu sektörde işçilik yapmak avantajlı bir durum. İkinci adımı üniversite öğrencisiyken Marmara İnşaat şirketimizi 90’lı yıllarda kurarak attık. Yani girişimci kimliğimizi, ruhumuzu ön planda tutarak şirketimizi genç yaşta kurduk. Ve sektördeki enerjimiz, girişimimiz bir araya gelerek 90’lı yıllardan 2004’e kadar 100’e yakın inşaat yaptık bu bölgede. Daha sonra belediye başkanlığında edindiğimiz birikim mesleki kazanımlarımızı geçmişten gelen birikimle birleştirince çok daha üretken, çok daha hızlı potansiyel oluştu. Bu da projelerimizde hızlı olmamızı sağladı. Ben her zaman büyüdüğüm, işçilik belediye başkanlığı yaptığım bu kente minnet duyuyorum.

EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Şuanda Türkiye’de inanılmaz konut talebi var. İnsanlar nerelerden konut alacak, nasıl alacak? Ev alırken insanlar sizi neden tercih etmeli?
Bu dünyada ama aslında Türkiye’de baskın bir gerçek var. Nedir bu gerçek? Eğer bir ticari alanda bir sektör o anda parlaksa bu işi bilsin bilmesin yatırım yapılıyor. Bu bazen gıda sektörü, turizm ya da inşaat olabiliyor. Popüler sektörde girişimcilik biraz abartılıyor. Bu sektörden hiç anlamayan biri riske girebiliyor. Bu riski alıp başarılı olanlar da var; kendisiyle birlikte çevresindekileri batıranlar da var. Bu konuda kaygım var. Sektör şuan iyi gidiyor ama her zaman böyle olur mu bilmiyorum. Ev alacaklara öncelikle önerim şudur: Bu işi yapan kişi sektörün neresinde, kaç yıldır bu işi yapıyor bunlara dikkat etsinler. Biraz irdelesinler. Bir başka konu ise görselliğin yanında projenin lokasyonunu incelesinler. Projenin merkeze yakınlığı çok önemli.  Sizin projenizin de değeri yükseliyor eğer merkezi bir konumdaysa… Mesela bizim projelerimizden İngilizler ev alıyor. Şunun için alıyorlarmış, New York’un marka değeri neyse İstanbul’un marka değeri de aynıdır.

Ama bu kadar güzel bir projenin metrekare birim fiyatı Londra’da çok daha pahalı. Ben; bugün burada yatırım yaparım, kiraya veririm, birkaç yıl sonra kirasını alırım. 5-10 yıl sora sattığımda da en az 5 kat kar ederim mantığıyla bakılıyor. Biz bununla gurur duyuyoruz. Çünkü Türk girişimci de başarılı projeler yapabiliyor. İstanbul tarihi derinliği olan bir şehirdir. Tüm dünya vatandaşlarına yatırım anlamında sunmamız gerekiyor. Yatırımcılara da bunlara dikkat etmeleri gerektiğini söylüyoruz.  Bizi tercih etmeleri için söyleyeceğimiz sebep; ‘yaptıklarımız inşallah yapacaklarımızın teminatıdır’ cümlesinde gizli. Bu şehirde inşaatta çalışarak hayatımızı kazanmaya başladıktan sonra mühendislik inşaat doktorası ve model kenti kurma başarısından sonra bir şirketin başındayken birkaç inşaatı koordine edemiyorsak o zaman bize ayıp. Bu ifade ettiğimiz deneyimler bizim avantajımız. Hayat felsefem; ‘ne yaparsan yap kişisel çıkar yerine toplumsal çıkarı önemse’ şeklindedir. Toplumsal çıkarı önemsediğiniz zaman yaptığınız işi doğru yaparsınız. Ürettiğiniz işten keyif alırsınız.

BİZDEN EV ALANLARIN MUTLU OLMASINI SAĞLIYORUZ

Yatırımcı ev alırken lokasyondan önce vereceği paraya bakıyor. Metrekaresi 5 bin liradan metrekaresi 500 liraya kadar farklı konseptlerde sunuluyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Temel noktalarda çok büyük farklar yok. Ama tabi ki görsel güzellik, kullanılan malzemenin kalitesi gibi etkenlerle mutlaka maliyet artışı sağlanabiliyor. Önemlisi baktığınız zaman göz tırmalamayan kaliteli bir projenin aynı zamanda fiyatının da ekonomik olması. Kaliteyle ekonominin birleşmesi ergonomik noktayı yakalamak lazım. Biz Beylikdüzü’nde bunu başardık. Biz makul karlarla bizden ev alanların mutlu olmasını sağlıyoruz. Örneğin biz concept projemizde metrekaresi bin 600 lira civarında bir fiyat uyguluyoruz. Biz bu fiyatı 3 bin lira da yazabiliriz. Projenin güzelliği bulunduğu yerden dolayıdır, ancak biz bunu yapmıyoruz. Dolayısıyla tüketicinin de fiyat politikasını göz önünde bulunduruyoruz. Çok ucuza alacağım diye saplantı olmaması lazım. Müşterilerimiz eğer banka kredisi kullanmak istemiyorsa ve ya inançları gereğince kredi kullanmak istemiyorsa o zaman şirket bünyesinde 48 aya kadar faizsiz, vade farksız kredi kullandırıyoruz. Bu da ciddi bir durum oluyor. Bu şekilde ev edinme avantajını sunuyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜME KATKI SUNMAYA GÖNÜLLÜYÜZ

Şehir kurma projesine devam ediyorsunuz. Sayın Başbakan’ımız İstanbul’un kentsel anlamda çok geliştiğini açıkladı. İnşaat firmaları İstanbul’un bu planından, şehir pastasından yararlanmak için yeni projeler hazırlıyorlar. Sizin böyle bir çalışmanız var mı?
Bu büyük vizyona katkı sunmak anlamında gönüllüyüz. Sektörde 20 yılı aşkın birikimimizle bu anlamda İstanbul’da ülkemize destek olacağımıza inanıyorum. Devlet kendi kurumlarını öncelikle harekete geçirerek bu girişimi başlatacak diye düşünüyorum. Daha sonra özel sektör devreye girecek. Özel sektör desteği olmadan bu işi başarmak mümkün değil.

BAŞARI ŞAHSIN DEĞİL, EKİBİN…

Son 3 yılda kaç projeniz var?
Biz, 2010 başından itibaren yeni projelerimizi başlattık. Başlayacak 3 projemiz daha var. Bu 6 projenin toplamı yaklaşık bin konut civarında.  Ana cadde üzerinde eğitim kurumlarına yakın projeleri seçiyoruz. Diğer taraftan yurtdışı projelerimiz var. Irak’ta 2 bin 500 konutluk projemiz devam ediyor. Bir şehir kuruyoruz. Biz çalışmayı sevdiğimiz için aradığımız işler gelip bizi buluyor. Üreten bir mizaca sahip olduğumuz için ümitliyiz. Bu başarı şahsın değil bir ekibin. İnşaat dışında gıda işlerimiz, market yatırımlarımız var. İstihdam sağalama düşüncemizi tek merkezde yapmak istemiyoruz. Çünkü tek merkezli yapılan işlerin duraklaması durumunda o kurum mensuplarının üzülmesi olağan bir süreç. Bu süreci yaşamak istemiyoruz. Çok fazla çalışanımız var. Bunları daha da artırmak istiyoruz.

YAPTIĞIMIZ PROJELERE ÇOK GÜVENİYORUZ

Yaptığınız konutların tüketiciye maliyeti nedir?
Biz iddialıyız. Biz diyoruz ki projemizi gezin. Dengimiz olan; lokasyon, kalite olarak bizden uygun fiyatlı bir yer bulursanız biz onu size vereceğiz. Böyle bir iddiada bulunuyoruz. Bu iddiada acaba sırf para kazanmak için mi, yoksa kalitemizi ortaya koyduğumuz için mi bulunuyoruz? Yaptıklarımız içinde hizmet duygusu ağır basıyor. Yaptığımız projelere de çok güveniyoruz.

HEDEFSİZ BİR İNSAN BANA GÖRE ÖLÜDÜR

Marmara İnşaat ve Mühendislik’in bundan sonraki hedefler nelerdir?
Hedefsiz bir insan bana göre ölüdür. Benim şirketim, ailem adına büyük umutlarım var. Bu hayallerimin de çalışmaktan geçtiğini biliyorum. Çalıştığım zaman başaracağımı biliyorum. Üretmeyi seviyorsanız siz başarılısınız. Ne olursanız olun. Severek yapıyorsanız sizin muhataplarınız da keyif alır. Bundan sonra da toplumsal sorumlulukla hem de mesleki kimliğimizle yapacağımızın en iyisini yapma gayretimiz olacak. Biz işlerimize güveniyoruz. Tüm insanlığa hizmetlerimizle devam edeceğiz.

MARMARA MÜHENDİSLİK 20. YAŞINDA

20. yılınızı kutluyorsunuz.  Konu hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Marmara Mühendislik şirketimizi 1990’lı yıllarda kurduğumuzda çok heyecanlıydım. Genç girişimci olarak şirket kurmaktan, mesleğimi yapmaktan haz alıyordum o dönemde.1993 yılından 2004 yılına kadar Beylikdüzü, Silivri, Çatalca ve İstanbul’un birçok ilçesinde gerçekleştirdiğimiz 100’e yakın inşaat projesinde başarılı olmanın ve hizmet vermenin mutluluğunu yaşadık. Biliyoruz ki işini iyi yapan kumlar başarılı olur. 2004 yılında yine sevenlerimizin desteği ile belediye başkanlığı görevinde bulundum. Bu dönemde 136 projeyi de hizmete sunmanın mutluluğunu yaşadım. Bu dönemde etik olmaz diye firmamızı geride bıraktım. Haksızlığa uğrasak da hayatın gerçeği olarak kabul ettik ve mesleğimizin başına geçtik. Başarılı işlerimizi yine yaptık. Daha nice projemizi hayata geçireceğiz. Tüm birikimlerimi birleştirip bize güvenen yatırımcılarımıza mutluluk sunmanın keyfini yaşıyoruz. Bundan sonra başarılı işlere imza atacağımızı düşünüyorum. Ayrıca 4 yıllık lise hayatım boyunca vakfa ait yurtta kaldığım için vakfa karşı minnettim vardı. Bir vakıf kurarak da sosyal sorumluluğumuz gereğince Marmara Aras Eğitim Vakfı’nı kurduk. Umuyorum binlerce gence imkan sunmanın onurunu da yaşayacağız. Bizim amacımız ve idealimiz de büyük sosyal hizmetlere imza atmak. Umuyorum başaracağız.


MARMARA ARAS EĞİTİM VE KÜLTÜR SANAT VAKFI

İnşaatın dışında bir vakıf oluşumunuz da var. Konu hakkında bilgi verir misiniz?
Ben; ortaokul, lise, üniversite yıllarımın tümünde yatılı okullarda okudum. Bunun da 4 yılını lise yıllarımda vakfa bağlı okulda kalarak geçirdim. Bu yüzden vakıflara karşı büyük saygım var. Hep bir vakıf kurmak, ‘bir vakıfın içinde olmalıyım’ düşüncesi vardı. Belediye başkanlığı döneminde başlattık ama bitirmedik, yarım kaldı. Ama işimiz rahatlayınca ekonomik imkanlarımızı da kullanarak 2011 yılının sonlarına doğru Marmara Aras Eğitim ve Kültür Sanat Vakfı’mızı kurduk. Şuanda vakıf bünyesinde burslar, eğitim seminerleri veriyoruz. İdealimiz vakıf aracılığı ile bir şeylere katkıda bulunmak. Vakfımızın gelecek yıllarda çok güzel hizmetlere imza atacağını düşünüyorum. Belki bizim verdiğimiz burslarla okuyan çocukların başarılarını konuşacağız. Çünkü biliyoruz ki eğitimin olduğu bir yerde istikrar olur. Ben de şuan doktoramı tamamlıyorum ve akademisyen kimliğimi ülkeme katmak istiyorum.KİMDİR?
Vahbi Orakçı, 1 Ocak 1970’te Erzurum`un Horasan ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Horasan Iğırbığır İlköğretim Okulu’nda bitirdi. Kasabada ortaokul olmadığından eğitimine 1,5 yıl ara vermek zorunda kaldı. Dönemin Horasan Kaymakamı ve İstanbul eski valisi Muammer Güler’in desteğiyle orta öğretimine kaldığı yerden devam etti. 1989’da Erzurum Endüstri Meslek Lisesi Makine Teknisyenliği Bölümü’nü tamamladı.

1995 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Mezuniyet sonrası Beykent Üniversitesi Uluslararası Politika ve Ekonomi Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2006 yılında başladığı doktorasına Kültür Üniversitesi İnşaat Fakültesi Proje Yönetimi Bölümü’nü bitirdi.

AKTİF İŞ HAYATI
1993 yılında üniversite öğrenimine devam ederken; girişimci kişiliğiyle Yıldız Mühendislik firmasını kurup iş hayatına ilk adımını attı. 1995’te kuruluşunu gerçekleştirdiği ve genel müdürlüğünü yaptığı Marmara Mühendislik ve İnşaat Sanayi Şirketi bünyesinde: İnşaat, proje, mühendislik ve gıda ticareti alanlarında faaliyet gösterdi. Öğrencilik yıllarından başlayarak ilgi duyduğu siyaset, spor ve yönetimle ilgili birçok kurum ve kuruluşta başkanlık, yönetim kurulu üyeliği ve aktif üye görevlerini ifa ediyor.

ÜYE OLDUĞU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI VE VAKIFLAR:
Piri Reis Harita Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı 
Harita Kadastro Mühendisler Odası Üyeliği 
Tarih Vakfı Üyeliği
Mimar Mühendisler Grubu Üyeliği
Beylikdüzü Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği
Müsiad Üyeliği 
Tekder Üyeliği 
Hollanda-Türk Federasyonu Üyeliği 
Beylikdüzü Spor Kulübü Başkanlığı 
Kavaklı Okul Aile Birliği Üyeliği

AKTİF SİYASET YAŞAMI
1995 yılına kadar Beylikdüzü Gençlik Kolları Başkanlığı 
1995–1997 Refah Partisi İlçe Başkan Yardımcılığı
1997–1999 Çanakkale Boğaz Komutanlığı bünyesinde Asteğmen rütbesi ile Takım Komutanı olarak askerlik görevini tamamladı. 
2001–2004 Ak Parti Büyükçekmece İlçe Teşkilat Başkanlığı 
2004 yılından Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

3 yılı aşkın yürüttüğü Beylikdüzü Belediye Başkanlığı görevinde eğitime verdiği destek ve tamamladığı projeler için kendisine verilen ödüllerden birkaçı: Şehir ve Başkan Dergisi tarafından “Yılın Belediye Başkanı”, TC İstanbul Valiliği tarafından verilen “Onur Belgesi", eğitime yaptığı katkılarla MEB ve Milliyet Gazetesi tarafından verilen onur belgeleri, 8.TDAK Altın Kalite Ödülü... Ayrıca yerel ve ulusal basın, sivil toplum örgütleri ve derneklerden bir çok ödül alan Orakçı, İngilizce biliyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder