banner181

Bursa bıçağı, tasarım yarışmasıyla vitrine çıkıyor

02 Mart 2012 Cuma 12:20
Bu haber 1888 kez okundu

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bıçakçılar Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması’ ile geleneksel Bursa bıçaklarının, bir marka haline getirilerek dünya vitrinine çıkarılması hedefleniyor.        Tasarım...

Bursa bıçağı, tasarım yarışmasıyla vitrine çıkıyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bıçakçılar Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Bursa Bıçakları Tasarım Yarışması’ ile geleneksel Bursa bıçaklarının, bir marka haline getirilerek dünya vitrinine çıkarılması hedefleniyor.

        Tasarım yarışmasıyla aynı zamanda, bıçak üretimi yapan küçük ve orta ölçekli üreticilerin desteklenmesi planlanıyor. İkinci tasarım yarışması, Atatürk Kongre Kültür Merkezi Orhangazi Sergi Galerisi’nde düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

        Geçtiğimiz yıl yapılan yarışmada dereceye giren eserlerin sergilendiği galerideki toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Bıçakçılar Derneği Başkanı Mülazım Gülşen, kılıç ustası ve Devlet Sanatçısı Yılmaz Emen ile dernek üyesi bıçakçılar katıldı. Bursa’nın tarihi ve doğal güzellikleri başta olmak üzere tüm değerlerine sahip çıktıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın en önemli el sanatı markalarından olan bıçakçılığı, yeni tasarımlarla dünya vitrinine çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.

        Bursa bıçağının zaten bir marka olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Bıçakçılık konusunda kalite yönünden zaten bir markayız. Ancak günümüzde teknoloji ve tasarım önplanda. Bu nedenle Bursa bıçaklarını yeni tasarımlarla yeniden gündeme getirmek istiyoruz. Diğer taraftan, bu yarışma ile bıçak üretimi yapan küçük ve orta ölçekli bıçak üreticisine ve tüm tasarımcılara destek verilmiş olacak. Teması ‘Bursa’ olan yarışmada kentimizin değerleri, simgeleri de önplana çıkmış olacak. Ben şimdiden yarışmaya katılacak olan tüm adaylara başarılar diliyorum.” dedi.

        BİRİNCİ KUŞAK USTA AZALDI

        Geçmişte, kente gelen yerli yabancı tüm konukların öncelikle Bursa bıçağı almak istediğini dile getiren metal sanatçısı Yılmaz Emen ise 1960 ve 1970’li yıllarda resmi ziyaret için gelen yabancı devlet adamları, cumhurbaşkanları ve krallara hediye edilen kılıçları kendisinin yaptığını vurguladı. Ancak yıllar geçtikçe birinci kuşak bıçak ustalarının giderek azaldığını, mesleğin ikinci kuşak olan çocuklar ve o dönemin çırakları tarafından sürdürülmeye çalışıldığını vurgulayan Emen, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen bu yarışma ile mesleğin yeniden değer kazanacağını kaydetti. Bursa Bıçakçılar Derneği Başkanı Mülazım Gülşen de bu yarışmayla Bursa bıçaklarının var olan, ancak iyice geri planda kalan şöhretinin yeniden önplana çıkabileceğini kaydetti.

        Seçici kurul üyeleri, kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları ve Bursa Bıçakçılar Derneği yöneticileri dışında tüm tasarımcılara açık olan yarışmada, tüm tasarımların kullanılabilir olması, el dengesinin gözönünde bulundurulması, eli yormaması ve kullanımının rahat olması şartı aranacak. Bursa teması kullanılarak gerçekleştirilecek yarışma; bıçak ve kesici aletler setleri, kılıç seti, hançer ve av bıçakları seti, çakı seti, testere grubu ve döner, pastırma ve börek bıçağı seti olmak üzere 6 ayrı kategoride gerçekleştirilecek.

        YARIŞMA TAKVİMİ

        Yarışmaya başvurular, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden temin edilecek katılım belgesi, açıklama belgesi ve kısa özgeçmiş formunun eksiksiz doldurularak, eserlerle birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’na gönderilerek veya teslim edilerek yapılabilecek.

        Her yarışmacı, en fazla üç bıçak ve kesici aletler seti tasarımıyla yarışmaya katılabilecek. Eserlerin, 22 Haziran 2012 Cuma günü mesai saati bitimine kadar teslim edilmesi gerekirken, değerlendirme sonuçları 29 Haziran 2012 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden ve medyadan kamuoyuna açıklanacak. Her kategori için birincilik ödülü 5 bin TL, ikincilik ödülü 3 bin TL ve üçüncülük ödülü 2 bin TL olarak belirlenirken, ödül töreni ve sergi, yarışma komitesinin belirleyeceği bir tarihte gerçekleştirilecek. Yarışmaya katılmak isteyen tasarımcılar, yarışmayla ilgili gerekli bilgi ve dokümanlara Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin www.bursa.bel.tr adresli internet sitesinden ulaşabilecekler.Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder