banner181

Le Pen 500 imzayı bulamadı; adaylığı tehlikede

02 Mart 2012 Cuma 11:47
Bu haber 3126 kez okundu

Fransa’da Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi adaylık başvurusu yapmak için 500 seçilmişin imzasına ihtiyaç duyan aşırı sağcı parti Front National’in lideri Marine Le Pen henüz bu sayıya ulaşamadığını...

Le Pen 500 imzayı bulamadı; adaylığı tehlikede
Fransa’da Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi adaylık başvurusu yapmak için 500 seçilmişin imzasına ihtiyaç duyan aşırı sağcı parti Front National’in lideri Marine Le Pen henüz bu sayıya ulaşamadığını açıkladı.

Aşırı sağcı lider Marine Le Pen, France 2 televizyonunda katıldığı programda, "Şu ana kadar 452 imza topladım. Kalan sayı için cesaretli seçilmişlerin olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

Seçimlere katılmasının sadece kendisi için değil demokrasi içinde çok önemli olacağını belirten Le Pen, Front National’e oy vermek isteyen milyonlarca seçmenin oyunun renginin sandığa yansıması için bunun önemli olduğunu belirtti.

Le Pen'in iki hafta içinde 500 imzayı toplayarak Anayasa Konseyi'ne başvurması gerekiyor. Le Pen daha önce 475 imza topladığını açıklamıştı. Aşırı sağcı lider, kendisi için imza veren belediye başkanlarının isimlerinin açıklanmamasını istemişti. Fakat Anayasa Konseyi bu talebi reddetti. Bunun üzerine bazı belediye başkanlarının imzalarını çekmesiyle bu sayı 452'ye indi.

Fransa’da 1962’den beri yürürlükte olan kanuna göre cumhurbaşkanı adayı olabilmek için 500 seçilmiş kişinin imzası mecburi tutuluyor.

LE PEN'SİZ SEÇİM SARKOZY’YE YARIYOR

Marine Le Pen’in cumhurbaşkanı adaylığı için henüz yeterli sayıya ulaşamaması ise aşırı sağcı liderin seçimlere katılamama ihtimalini gündeme getirdi. BVA anket şirketinin Marine Le Pen'siz yaptığı seçim anketinde ise Sarkozy’nin en şanslı aday olacağının altı çizildi. Le Pen'siz seçimde Nicolas Sarkozy’nin oylarını yüzde 3 oranında artırdığı gözlemlenirken, seçimin güçlü adayı François Hollande’a yansıyacak artı oy oranının yüzde 1 düzeyinde olacağı belirtildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder