banner181

Mardin'de vergi rekortmenleri ödüllendirildi

02 Mart 2012 Cuma 11:34
Bu haber 3749 kez okundu

Mardin'de bu yıl 23.'ncüsü düzenlenen Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında 2011 yılı gelir vergisi rekortmenleri ödüllendirildi.        Erdoba Elegans Oteli'nde düzenlenen yemekli toplantıda vergi rekortmenleri...

Mardin'de vergi rekortmenleri ödüllendirildi
Mardin'de bu yıl 23.'ncüsü düzenlenen Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında 2011 yılı gelir vergisi rekortmenleri ödüllendirildi.
        Erdoba Elegans Oteli'nde düzenlenen yemekli toplantıda vergi rekortmenleri plaketlerini törenle aldı. Törende bir konuşma yapan Mardin Defterdarı İsmail Tarım, verginin ülke kalkınmasında ve ekonomik büyümedeki rolünün, kamu finansmanının sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasında kayıt dışılığın önlenmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.
    
        Verginin bir ülke için ne kadar önemli olduğunu anlatan Tarım, "Özellikle uluslararası alanda rekabet edebilme ve cari açıkların azaltılması yönünde artan gelir ihtiyacının karşılanmasında, bölgesel kalkınmanın sağlanması, yatırımların teşvik edilmesi ve yeni iş alanlarının açılması ile birlikte vergi artışının da sağlanacağı tabiidir. 2009 yılında dünyada baş gösteren 2010 ve 2011 yıllarında da ağırlaşarak süre gelen ekonomik kriz kaçınılmaz olarak ülkemizi de etkilemiş, ancak yerinde ve zamanında alınan finansal tedbirlerle bir sıkıntı olmamıştır.” dedi

        Mardin Valisi Turhan Ayvaz ise işadamlarına hitaben yaptığı konuşmada, "Güçlü bir devlet olacaksak, devletin bazı gelirleri olması gerekiyor. Bu da elde ettiğimiz bazı gelirlerden, devlete verdiğimiz belirli katkılar ve paylarla olacaktır. Bu anlamda hepiniz gerçekten bu devlet ve bu millet için ciddi katkılar veriyorsunuz. Bu devletin ayakta durması içinde verdiğiniz vergilerin gerçekten önemi var sizlerde bunun bilincindesiniz." diye konuştu.

         Türkiye'nin son yıllarda çok ciddi ekonomik sıçramalar yaptığını ifade eden Vali Ayvaz, "Devletin işleyebilmesi için bu vergilerin mutlaka verilmesi gerekiyor. Bizler de devlet olarak bu paraları helali ile ve doğru yerlerde harcamakla yükümlüyüz ve bunun bilincindeyiz. Hem Mardin Valiliği, hem hükümetimiz, hem de Türkiye Cumhuriyeti devletimiz olarak bunu helali ile harcamanın gayreti içindeyiz. Bunu da hepinizin bilmesini ve vergiyi yatırırken gönlünün rahat olmasını özellikle istiyorum.” ifadelerini kullandı.            "VERGİDE 74 MİLYONUN HAKKI VAR"
        
    İlde toplanan verginin Mardin'e yapılan yatırımların ancak 10'da birini karşılayabildiğine dikkat çeken Vali Ayvaz, “Musluklar devletin içine şu anda akıyor. Bu akmasaydı işte çok büyük sıkıntılarla karşılaşırdık. Şu anda dünyanın 16. Büyük ekonomisi haline geldik. Bu da devletin sizlere alt yapı yaparak, sizlerin daha fazla ihracat yapması, daha fazla para kazanması ve bu şekilde de devletin gelirlerinin de çok daha iyi bir seviyeye gelmesini sağladı. Eğer siz büyükseniz, başkaları da sizin fikirlerinizi ciddiye alır ve dinler. Biz vergisiyle, ihracatıyla, insan haklarıyla her şeyiyle büyük bir ülke olmak mecburiyetindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu yolunda çok emin adımlarla yürüyoruz. Sizler de bu anlamda devlete çok ciddi katkılar veriyorsunuz. Ödenmesi gereken bir vergiyi ödememişsek 74 milyon insanın onun üzerinde hakkı var. Bunu bu şekilde düşündüğümüzde vergi ödemelerine daha da riayet ve dikkat etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Törende ayrıca Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Emin Gözü de bir konuşma yaptı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder