banner181
banner210

Almanya, borç krizinin hortlattığı "Nazi" imajını düzeltmeye çalışacak

02 Mart 2012 Cuma 11:25
Bu haber 2003 kez okundu

Avrupa'daki borç ve euro krizi sebebiyle Almanya'nın imajı giderek bozulmaya başladı. Kriz yaşayan ülkelerdeki halk Almanlardan duydukları korku ve endişeyi bu ülkenin Nazi geçmişine benzetirken, Alman Dışişleri Bakanlığı ise bu imajı...

Almanya, borç krizinin hortlattığı
Avrupa'daki borç ve euro krizi sebebiyle Almanya'nın imajı giderek bozulmaya başladı. Kriz yaşayan ülkelerdeki halk Almanlardan duydukları korku ve endişeyi bu ülkenin Nazi geçmişine benzetirken, Alman Dışişleri Bakanlığı ise bu imajı düzeltmek için harekete geçti.

Avrupa'da yaşanan borç krizi Almanya'nın Nazi imajının yeniden ortaya çıkmasına sebep oldu. Başta Yunanistan olmak üzere borç krizi nedeniyle zor günler geçiren Portekiz, İspanya, İtalya ve ayrıca İngiltere gibi ülkelerde Alman karşıtlığı yükselmeye başladı. Komşusu Polonya ile zaman zaman yaşanan siyasi gerilimler de Almanya'nın Avrupa'daki imajına önemli oranda zarar veriyor.

Özellikle Yunanistan'da yapılan gösterilerde Alman Şansölye Angela Merkel ''Nazi gelini'', Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise ''SS subayına'' benzetiliyor. Almanların Avrupa'yı işgal niyetinden vazgeçmedikleri vurgulanıyor ve işgalin şimdilerde ekonomik metotlarla yapıldığı konusu işleniyor.

Portekiz başta olmak üzere İspanya ve İtalya gibi ülkelerde kemer sıkma politikalarından bıkan halk Avrupa Birliği'nin patronluğuna soyunan ve bu ülkelere sürekli olarak tasarruf dayatan Almanlardan nefret eder hale geldi. İngiltere'deki karşıtlık ise bu ülkenin Avrupa Birliği anlaşmalarına çekinceyle bakmasından sonra Alman hükümetinin dayatmacı açıklamalarıyla yeniden alevlendi.

Konunun giderek ciddi bir boyut alması üzerine federal hükümet imaj düzeltme çalışması yapmaya karar verdi. Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin hazırlattığı 12 sayfalık strateji belgesinden Avrupa'da yükselen Alman karşıtlığının sebepleri ve bunlarla mücadele yer alıyor. Konuyla ilgili belge çarşamba günü kabine üyeleri tarafından ele alındı.

Avrupalıların II. Dünya Savaşı'nın üzeriden neredeyse 70 yıla yakın zaman geçmiş olmasına karşın yeniden güçlenen Almanya düşüncesinden korku ve endişe duydukları görülüyor. Özellikle krizle boğuşan ekonomiler, Almanların sürekli olarak kendi iç politikalarına karışmasından rahatsızlık duyuyor.

Dışişleri Bakanlığı bu tür ögelerin giderek arttığını ve Almanya'nın uzun vadede bozuk bir imajla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. Bakan Westerwelle imajın düzeltilmesi için mevkidaşları başta olmak üzere Avrupalı siyasilerle daha sıkı temasa geçeceğini belirtirken, yurtdışındaki diplomatik temsilciliklerin de bulundukları ülkelerde çalışmalar yapacağı kaydedildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder