banner181
banner210

Bavyera İçişleri Bakanı: Türkler, Alman hukuk devletine güvenmeye devam etsin

02 Mart 2012 Cuma 11:18
Bu haber 2510 kez okundu

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, vatandaşların güvenliği için gereken her şeyi yaptıklarını söyledi.Eyalette Neonazilere ait silah deposunun bulunmasının ardından Cihan Haber Ajansı'na konuşan Herrmann, "Tabii ki dünyanın hiç...

Bavyera İçişleri Bakanı: Türkler, Alman hukuk devletine güvenmeye devam etsin
Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, vatandaşların güvenliği için gereken her şeyi yaptıklarını söyledi.

Eyalette Neonazilere ait silah deposunun bulunmasının ardından Cihan Haber Ajansı'na konuşan Herrmann, "Tabii ki dünyanın hiç bir yerinde yüzde 100'lük güvenlik garantisi yok. Ancak vatandaşlarımızı en iyi şekilde korumak için her şeyi yapıyoruz. Bavyera eyaletinde yaşayan Türk kökenli vatandaşlar da bunun farkındalar.’’ şeklinde konuştu. Herrmann, çok iyi organize olmuş polis ve adalet sisteminin ve Bavyera hükümetinin net güvenlik politikasının; Bavyera’yı Almanya’nın en güvenli eyaleti yaptığını söyledi.

Neonazi cinayetlerini öğrendiklerinde şoke olduklarını dile getiren muhafazakar siyasi, Bavyeralı polislerin aşırı sağcı saldırıları yıllarca araştırdığını, ancak sonuç alamadığını anlattı. Bakan Herrmann, Neonazi cinayetleri kurbanlarının aile fertleri ile yakın irtibatta olduklarını ve yasalar dahilinde onlara tazminat ödeneceğini belirtti. Neonazi saldırılarını, Federal Savcılık ve Kriminal Daire'nin araştırdığını ve Federal Meclis'in özel komisyon kurduğunu hatırlatan Herrmann, eyaletler arası kurulan bir diğer komisyonun ise tekrar benzer olayların yaşanmaması için neler yapılabileceği konusunu değerlendiğini belirtti.

PKK KÜÇÜMSENMEYECEK BİR TERÖR ÖRGÜTÜ

PKK yandaşlarının kısa süre önce Zaman'ın Köln ve Paris bürolarına saldırdığı hatırlatılması üzerine Alman Bakan, PKK’nın bir terör örgütü olduğunu ve bu örgütün aktivitelerini kaygıyla izlediklerini söyledi. "Bu örgüte karşı güvenlik birimlerimiz ciddi şekilde mücadele veriyor. Tutuklamalar gerçekleşiyor ve mahkeme cezaları veriliyor. Bu konuda Türk makamları ile iyi bir işbirliğimiz var.’’ diyen Herrmann, Almanya’da yaklaşık 11 bin 500 PKK sempatizanı olduğunu kaydetti. PKK’nin şiddet kullanmaya hazır elemanları da olduğunu ve onları özellikle tehlikeli bulduklarını belirten Bakan, çok dikkatli olmaları gerektiğini anlattı. Herrmann, PKK yandaşlarının para bulmak ve diğer hedefleri için saldırılar ve ağır suçlar işlediklerini ve bu yüzden onları küçümseyemeyeceklerinin altını çizdi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder