banner181
banner210

Balyoz davasında Bekir Kalyoncu tanık olarak dinleniyor

02 Mart 2012 Cuma 10:44
Bu haber 857 kez okundu

Balyoz davasında, tanık olarak dinlenen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, dava konusu plan seminerinin sonuç raporunda imzasının bulunduğunu belirterek incelediğinde darbe yapıldığına ilişkin herhangi bir olağanüstü durum fark...

Balyoz davasında Bekir Kalyoncu tanık olarak dinleniyor
Balyoz davasında, tanık olarak dinlenen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, dava konusu plan seminerinin sonuç raporunda imzasının bulunduğunu belirterek incelediğinde darbe yapıldığına ilişkin herhangi bir olağanüstü durum fark etmediğini söyledi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Balyoz davasının 80'inci duruşmasında eski Kuvvet Komutanları emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile MHP milletvekili Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu 220 tutuklu sanık ile 5 tutuksuz sanık hazır bulundu. Duruşmada mahkeme kararı ile tanık olarak dinlenmelerine karar verilen Jandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ve emekli Korgeneral Köksal Karabay'ın da aralarında bulunduğu 6 tutuklu sanık hazır bulundu. Ayrıca müdahil Özgür-der yöneticisi olan Rıdvan Kaya da duruşmaya katıldı.

USUL HATASI YEMİNİ TEKRAR ETTİRDİ
Mahkeme Başkanı Ömer Diken, tanıkların dinleneceğini belirterek Bekir Kalyoncu'nun salonda kalmasını, Yaşar Büyükanıt ile diğer tanıkların duruşma salonundan çıkartılmasını istedi. Görevlilerin nezaretinde diğer 5 tanık mahkeme salonunun arka tarafına alındı. Başkan Diken, tanık Kalyoncu'ya, "İddianamelerde iddia konusu suç kaynağının plan seminerinde darbenin planının yapıldığı ve görüşüldüğü belirtiliyor. Siz de o tarihte Daire Başkanı Tümgeneral sıfatıyla sonuç raporunda imzanız bulunuyor. Sizin tanıklığınıza başvuracağız." dedi.

Başkan Diken önce tanık Kalyoncu'ya yemin ettirdi. Diken'in "Bildiğinizi dosdoğru söyleyeceğinize namusunuz ve vicdanınız üzerine yemin eder misiniz?" sözleri üzerine Bekir Kalyoncu "Ederim" cevabını verdi. Kısa bir süre sonra Başkan Diken, "Pardon, yemini sizin de tekrar etmeniz gerekiyordu. Usül böyle. Yanlışlık yaptık." diyerek yemini tekrarlamasını istedi. Tanık Kalyoncu yemini tekrarlarken yine salonda bulunanlar usül gereği ayağa kalktı.

Yeminin ardından Başkan Diken, "O dönem seminer sonuç raporunu incelediğinizde olağanüstü bir durum gördünüz mü?" diye sordu. Jandarma Genel Komutanı tanık Orgeneral Bekir Kalyoncu ise, seminerin sonuç raporuna hiyerarşi gereği kendisinin de 24 Mart tarihinde imza attığını söyledi. Kalyoncu, "20 Mart tarihinde Amerika Irak'a savaş başlatmıştı. Çok yoğun dönemdi. Ben raporda sadece semineri düzenleyen ordunun bir isteği olup olmadığına baktım. Rapora baktığımda herhangi bir olağanüstü duruma rastlamadım, görmedim." ifadesini verdi. Seminerlerin adeta bir oyun şeklinde yapıldığını belirten Kalyoncu, "Çeşitli enjekteler ile durum kötületirilerek çözüm arayışları yapılır. Ben raporda herhangi bir olağanüstülük görmedim." diye konuştu.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder