banner181
banner210

TFF Etik Kurulu Başkanı Atalay: Şike soruşturmasında geri adım atmadık

02 Mart 2012 Cuma 10:17
Bu haber 864 kez okundu

Taşların yerinden oynadığı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’nda yerini koruyan Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Atalay, “Türk futbolunun geleceğini belirleyecek dosyayı yarıda bırakamazdık.” dedi. Soruşturma ve dava sürecinde yorum...

TFF Etik Kurulu Başkanı Atalay: Şike soruşturmasında geri adım atmadık
Taşların yerinden oynadığı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’nda yerini koruyan Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Atalay, “Türk futbolunun geleceğini belirleyecek dosyayı yarıda bırakamazdık.” dedi. Soruşturma ve dava sürecinde yorum yapılmasının anayasa suçu olduğunu savunarak, baskılar ve telkinler neticesinde geri adım attıkları iddialarının talihsizlik olduğunu söyledi.

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanı da olan Prof. Dr. Atalay, TFF yönetimi değişmesine rağmen görevde kalmalarını değerlendirdi. TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in teklifiyle yola devam ettiklerini belirterek, “Önümüzde Türk futbolunun geleceğini belirleyecek, herkesin sonucunu merakla beklediği, kritik önem taşıyan bir dosya var. Böyle bir sorumluluğun ve yükün altındayken dosyayı yarıda bırakamazdık.” şeklinde konuştu. Demirören ve TFF Yönetim Kurulu'nun Etik Kurul’u korumasının, spor kamuoyu tarafından takdirle ve saygıyla karşılanması gerektiğini söyleyen Atalay, “Sayın Başkan, önceki yönetimin göreve getirdiği kurulumuza güvenlerini sergileyerek, objektif bakış açılarını ortaya koymuş oldu. Aynı ekip ruhuyla ve heyecanla çalışmaya devam edeceğiz. Yeni yönetimin güvenini boşa çıkarmayacağız.” dedi.

'ÖNCEKİ RAPOR, MÜTALAADAN İBARETTİ'
Atalay, şike soruşturmasındaki son durumu da aktararak şunları kaydetti: “Kişilerin savunmaları yakında tamamlanacak, ardından kulüplerle ilgili aşamaya geçeceğiz. Savunmaların ve yeni delillerin değerlendirilmesinden sonra Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Etik Kurulu, nihai değerlendirmelerini yapacak. Daha önceki rapor, 3 Temmuz 2011 tarihli dosyanın içeriği çerçevesinde bir mütalaadan ibaretti. Şu an dosyanın son durumuna göre daha kapsamlı bir rapor hazırlıyoruz. Yeni rapor hazırlamamızın, baskılar ve telkinler neticesinde geri adım attığımız şeklinde yorumlanması da talihsizlik. Özet bölümü basına yansıyan o rapor, soruşturmadaki gizlilik devam ederken kısıtlı deliller ışığında yaptığımız bir çalışmaydı, nihai metin değildi.”

'KUPÜRLERLE KARAR VERMİYORUZ'
TFF Etik Kurulu Başkanı Atalay, soruşturma ve dava sürecinde yapılan yorumlarla anayasal suç işlendiğini belirterek şunları söyledi: “Anayasamız'a göre görülmekte olan bir davayla ilgili mahkemelere tavsiye ve telkinde bile bulunulamaz. Buna rağmen kimileri, belki bilinçsizlikten belki de kasıtlı olarak ahkâm kesiyor, yersiz ve zamansız açıklamalar yapıyor. Bu durum kesinlikle etik değil, hukukçular içinse kesinlikle affedilemez bir davranış. Her şeyi bilen bilirkişi konumundaki bazı kişiler, televizyon kanallarına çıkıp bizleri etkilemeye dönük açıklamalardan artık vazgeçsin. Kimileri de Etik Kurul’un gazete kupürlerine göre rapor hazırladığını iddia ediyor, mütalaamızı karar gibi göstermeye çalışıyor. Bu tür davranışların ve çıkışların, süreci hiçbir şekilde etkilemeyeceği bilinmelidir. İncelemenin tamamlanması ve sonucun açıklanması sabırla beklensin, hukuk adına gereken neyse onu yapacağımız bilinsin.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder