banner181

"Becerikli sürücü, güvenli sürücü değildir"

02 Mart 2012 Cuma 09:31
Bu haber 1787 kez okundu

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, yetenekli sürücülerin, yetenek ve becerilerine güvenerek daha fazla riskli durumlara girdiklerini açıkladı.         Trafik Hizmetleri Başkanlığı'ndan...

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, yetenekli sürücülerin, yetenek ve becerilerine güvenerek daha fazla riskli durumlara girdiklerini açıkladı.

        Trafik Hizmetleri Başkanlığı'ndan yapılan uyarıda, beceri ve yetenekleri bakımından sürücülüğe çok uygun oldukları halde bir çok kişinin bu açıdan daha zayıf kişilere kıyasla daha tehlikeli sürücüler olduğuna dikkat çekildi. Uyarıda, şu açıklamalara yer verildi: "Bu kişilerin, yetenek ve becerilerine güvenerek daha fazla riskli durumlara girdikleri ve bu risklerden bir kısmının da gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Bunun açıklaması ne olursa olsun, asıl önemli olan şudur ki yetenek ve beceriler açısından iyi durumda olmak, güvende olmak anlamına gelmemektedir. Oysa araştırmalar, güvenli sürücülük alışkanlığının pek çok eksikliği telafi edebildiğini göstermektedir."

        "DENETİMLERE SÜRÜCÜLER DE DESTEK VERSİN"

        Denetimin, insan yaşamını korumanın yanı sıra bir ülkenin maddi kaynaklarını korumanın ve verimliliği sağlamanın temel gereklerinden biri olduğunun anlatıldığı açıklamada, bir trafik kontrolünde durdurulmak, özellikle de bir ceza ödemek zorunda kalmanın tatsız bir durum olmasına rağmen, etkili bir denetimin her şeyden önce ulusal çıkarlara uygun olduğu hatırlatıldı.

        Denetimlerin etkisi ve verimliliğinin trafik polisi kadar sürücü ve yolcuların da katkısını gerektiren önemli bir etkinlik olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Bütün yol kullanıcılarının bu konuda sorumluluk bilinciyle hareket etmesi en doğru yaklaşım olacaktır. Belli bir bölgedeki trafik denetimini yapmakla görevli birimler, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı trafik polisleri, Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı trafik birimleri, belediyelere bağlı trafik zabıtaları ya da bazı kampüs, site gibi alanlarda özel güvenlik ya da trafik görevlilerinden oluşabilir." denildi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder