banner181

Türk Kızılayı kan alma otobüsü için vatandaştan destek bekliyor

01 Mart 2012 Perşembe 14:05
Bu haber 581 kez okundu

Türk Kızılayı Antalya Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Tolga Temel, kan bağışını hızlandırmak için kan alma otobüsüne ihtiyaçları olduğunu belirtti. Bazı illerde 3-4 adet olmasına rağmen Antalya’da hiç kan alma otobüsünün olmadığını...

Türk Kızılayı kan alma otobüsü için vatandaştan destek bekliyor
Türk Kızılayı Antalya Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Tolga Temel, kan bağışını hızlandırmak için kan alma otobüsüne ihtiyaçları olduğunu belirtti. Bazı illerde 3-4 adet olmasına rağmen Antalya’da hiç kan alma otobüsünün olmadığını ifade eden Temel, hayırseverlerden bu konuda destek istedi.

    Yazılı açıklama yapan Temel, organ nakillerinin sık yapıldığı ve talasemi hasta sayısının çok olduğu Antalya’da kan ihtiyacında da artış yaşandığını söyledi. Bu kapsamda Antalya’nın çeşitli bölgelerine mobil hizmet araçları gönderdiklerini ve kan alma birimleri oluşturduklarını kaydeden Temel, “Geçtiğimiz sene Antalya’da 39 bin 500 ünite kan topladık. Şu an 100 bin üniteye ihtiyacımız var. Bunun için kan toplama noktasında daha pratik çözümler bulmamız gerekiyor. Vatandaş soğukta dışarı çıkamıyor. Teçhizat donanımlı kan alma otobüsümüz olsa ayağına giderek kısır dönemlerde sorun yaşamayız.” dedi.

    İstanbul, Samsun, Bursa gibi illerde bu araçlardan bulunduğunu hatta bazı illerde 3-4 adet olduğunu hatırlatan Temel, Antalya’daki hayırseverlerin de bu konuda gerekli duyarlılığı göstereceğine inandığını ifade etti.

    Organ nakillerinin Antalya’da diğer illere göre yüksek düzeylerde olduğunu, Akdeniz Üniversitesi dışında bazı özel hastanelerde her ay birkaç nakilin gerçekleştirildiğini belirten Temel, bu nedenle kan bağışı noktasında vatandaşların duyarlı olmaları gerektiğine işaret etti. ‘Antalya’da herkes yılda 2 kez kan verse hiçbir sorunumuz kalmaz’ diyerek düzenli bağışın önemine değinen Temel, Nüfusu 2 milyonu geçkin Antalya’da yüzde 5 yerine yüzde 1,5 oranında bağışçı olduğunu, oysa 18-65 yaş arası sağlıklı insanlardan erkeklerin yılda 4 ayda bir, kadınların ise 3 ayda bir kan verebileceklerini ifade etti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder