banner181

Danimarka Maliye’sinden 25 azılı dolandırıcı için özel birim

01 Mart 2012 Perşembe 13:54
Bu haber 443 kez okundu

Danimarka’da Maliye Bakanlığı, yıllardır devleti milyonlarca kron zarara uğratan 25 dolandırıcının peşine düştü. İsimleri açıklanmayan kişiler için Maliye Bakanlığı bünyesinde özel bir birim kuruldu. Amaç, söz konusu kişileri...

Danimarka Maliye'sinden 25 azılı dolandırıcı için özel birim
Danimarka’da Maliye Bakanlığı, yıllardır devleti milyonlarca kron zarara uğratan 25 dolandırıcının peşine düştü. İsimleri açıklanmayan kişiler için Maliye Bakanlığı bünyesinde özel bir birim kuruldu. Amaç, söz konusu kişileri devleti yeni bir zarara uğratmadan önce yakalamak.

Kendilerine ait özel uçaklarıyla sık sık seyahat ediyor, ultra lüks dairelerde büyük bir ihtişam içerisinde yaşıyor. Yaptıkları ise; kanunların açıklarını bulup devleti dolandırmak. Danimarka Maliye Bakanlığı “Beyaz yakalı suçlular” adı verilen dolandırıcılar için özel bir birim kurdu. ØkoKrim adı verilen birimin öncelikli görevi söz konusu 25 kişiyi suçüstü yakalamak. ØkoKrim Başkanı, Tove Baden'in Ugebrevet A4 isimli ekonomi dergisine yaptığı bir açıklamada; "Bu kişiler ekonomik suç işlemeden önce tespit edip önüne geçmeyi hedefliyoruz." dedi.

Danimarka polisinin ekonomik suçlarla mücadele birimiyle ortak çalışacaklarını vurgulayan Baden, beyaz yakalı suçluları yakalamak için geleneksel yöntemlerin dışına çıkacaklarını söyledi.

Bununla birlikte yapılan bütün çalışmalara rağmen, ülke genelinde işlenen ekonomik suçların tamamen durdurulmasının mümkün olmadığı belirtiliyor. Nitekim ØkoKrim Başkanı Tove Baden de konuyla ilgili yaptığı açıklamada; "Amaçımız işledikleri suçların önüne kısmen geçebilmek. "Kısmen" diyoruz çünkü; bu suçları %100 engelleyebileceğimize inanmıyoruz, ancak bu tür suçları işlememeleri gerekli zorlaştırıcı tedbirler alabiliriz." diyor.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder