banner181
banner210

Dörtyol'da mesleki eğitim kurslarını bitirenler sertifikalarını aldı

01 Mart 2012 Perşembe 13:51
Bu haber 493 kez okundu

Hatay'da Dörtyol Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan satış elamanı ve inşaat ve tesisat ustalığı kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları veridi.        Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen...

Dörtyol'da mesleki eğitim kurslarını bitirenler sertifikalarını aldı
Hatay'da Dörtyol Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan satış elamanı ve inşaat ve tesisat ustalığı kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları veridi.
        Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen törene Dörtyol Kaymakamı Hacı Hasan Özyiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Erdal, Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Küçük, kurs öğretmenleri ve kursiyerler katıldı.

        Kurs hakkında bilgi veren Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Küçük, Dörtyol'da satış elemanı yetiştirecek okul bulunmadığı için söz konusu kursun açıldığını belirtti. Küçük, 26 Eylül 2011 tarihinde başlayan satış elamanı yetiştirme kursunun dün sona erdiğini ve 23 kişinin sertifika almaya hak kazandığını söyledi.
        
        İŞKUR ile ortaklaşa düzenlenen kursa katılanlara kurs süresince aylık 450 lira verdiklerini ve sigorta primlerini de yatıklarını kaydeden Küçük, Küçük, yetki belgeli ustalık eğitiminden de bahsetti.
1 Ocak 2012 tarihinden itaberen ustalık belgesi almayanların inşaat ve tesisat işlerinde çalışamayacaklarını hatırlatan Küçük, bunu bilen ustaların kendilerine ustalık belgesi almak için başvurduklarını bildirdi. Küçük, bu kişilere 29 ile 40 saat arasında kurs verildiğini ve ustalık belgesi almaya hak kazanan 126 kişiye sertifika verdiklerini sözlerine ekledi.
    
        Kaymakam H. Hasan Özyiğit ise İŞKUR desteğinde kurs görenlerin iş bulmakta avantajlı olduklarını belirterek, AB ülkelerinde ustalık belgesi olmadan kimsenin çalışamadığını anlattı.
    
        Türkiye'nin de yavaş yavaş bu sisteme entegre olduğunu ifade eden Özyiğit, ustalık belgesinin, sanayi ve inşaat sektörünün gitgide büyüdüğü bölgede çok önemli hale geldiğini aktardı. Özyiğin kursların hem kalifiye eleman yetişmesinde hem de işsizliğin azalmasında çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

        Daha sonra kursları bitirenlere sertifikaları Kaymakam H. Hasan Özyiğit, Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Erdal ve Halk Eğitim Müdürü İsmail Küçük tarafından verildi.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder