banner181

Gazeteci gözüyle Ortadoğu’daki gelişmeler

01 Mart 2012 Perşembe 13:35
Bu haber 606 kez okundu

Uludağ Üniversitesi (UÜ)'nde düzenlenen “Yüz Yüze Söyleşiler”in konukları olan gazeteci yazar Hüsnü Mahalli ve Orhan Bursalı, Ortadoğu coğrafyasındaki gelişmeleri yorumladı.        Rektörlük...

Gazeteci gözüyle Ortadoğu'daki gelişmeler
Uludağ Üniversitesi (UÜ)'nde düzenlenen “Yüz Yüze Söyleşiler”in konukları olan gazeteci yazar Hüsnü Mahalli ve Orhan Bursalı, Ortadoğu coğrafyasındaki gelişmeleri yorumladı.

        Rektörlük A Salonunda yapılan söyleşiyi UÜ İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferhat Pirinççi yönetti. Söyleşiye katılan konuşmacılar ABD, Avrupa ve Türkiye’nin Ortadoğu ülkeleri üzerinden yürüttükleri siyasi ilişkileri değerlendirdi.
Ortadoğu’da, çok ilginç ama bir o kadar da tehlikeli gelişmeler beklendiğini anlatan konuşmacılar, bu gelişmelerden Türkiye’nin de mutlaka etkileneceğini vurguladı.

        Hüsnü Mahalli, bu coğrafyada 2020 yılında Sevr uygulanacağını ifade ederek, "Bunu bir kenara yazın. 100 yıl önce yapamadıklarını şimdi yapacaklar. Ama biz uyanırsak yapamazlar.” diye iddia ederken, gazeteci Orhan Bursalı da hükümetin “komşularla sıfır sorun” politikasına kendisinin de başlarda sıcak baktığını ve bu yüzden okurlarıyla bile karşı karşıya geldiğini belirterek, Türkiye’nin bugün komşularıyla eskisinden daha kötü duruma düştüğünü savundu.

        Libya ve diğer Arap ülkelerinde halkların insan hakları talepleriyle başlattıkları başkaldırının dümeninde, bugün Batı Avrupa ve Amerika’nın bulunduğunu öne süren Orhan Bursalı, “Çünkü kapitalizm, küresel pazarların her zaman açık olmasını istiyor ve tıkalı bir damara tahammül edemiyor. İlginçtir ki Filistin-İsrail sorunu için bir araya gelmeyen Arap Birliği, Araplara karşı mücadele eden ülkelerin isteklerini yerine getirmek için bir araya gelebiliyor.” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder