banner181
banner210

Tayland’da İstanbul tarzı "kapalı çarşı"

01 Mart 2012 Perşembe 13:22
Bu haber 574 kez okundu

İstanbul’la kardeş şehir olan Tayland’ın başkenti Bangkok’ta inşa edilen “Terminal 21” isimli dev alışveriş merkezinde İstanbul tarzı kapalı çarşı inşa edildi. Terminal 21, farklı tarzı ve estetiği ile görenleri büyülüyor....

Tayland'da İstanbul tarzı
İstanbul’la kardeş şehir olan Tayland’ın başkenti Bangkok’ta inşa edilen “Terminal 21” isimli dev alışveriş merkezinde İstanbul tarzı kapalı çarşı inşa edildi. Terminal 21, farklı tarzı ve estetiği ile görenleri büyülüyor. Günde 80 bin kişinin ziyaret ettiği dev alışveriş merkezi 145 bin metrekare üzerine 5 katlı olarak inşa edildi. Alışveriş merkezinin her katı ise ayrı bir ülke ve kültürü esas alınarak dizayn edildi.

Alışveriş merkezinin 3. katı ise İstanbul ve kapalı çarşı esas alınarak yapıldı. Bu katta daha girişte ziyaretçileri “Hoş geldiniz” ve diğer Türkçe ifadeler karşılıyor. Lavabolar ve musluklar Osmanlı şadırvanları örnek alınarak yapıldı. Duvarlarda rengarenk çiniler, Türk usulü süslemeli lambalar, Türk çadır motifleri, sema yapan semazen kabartmaları dikkat çekiyor.

Ayrıca alışveriş merkezinin ortasında Truva atı heykeli gelenleri selamlıyor. Terminal 21 ülkenin en uzun yürüyen merdivenine sahip. 36 metrelik bu merdiven ziyaretçileri direkt İstanbul katına çıkarıyor.

İstanbul katında, Türklere ait sadece bir nazar boncuğu dükkanı var. İşadamı Cevat Yılmaz tarafından işletilen bu dükkanın adı “Mavi Boncuk”. Yılmaz, Cihan’a yaptığı açıklamada, Tayland halkının ürünleri ilgi ile incelediklerini ve nasıl yapıldıklarını çok merak ettiklerini söyledi. Cevat Yılmaz, Bangkok’taki Terminal 21 alışveriş merkezinin İstanbul isimli katında müşterilerine Türkiye’nin kültürünü ve el sanatlarını gösterebildiğinden dolayı çok memnun olduğunu belirtti.

Terminal 21 iletişim ve pazarlama müdürü Sirintorn Pattanapaisal ise 3. kata neden İstanbul ismini verdiklerini şöyle anlattı: “Biz alışveriş merkezini kategorilere böldük. Paris denilince akla ünlü markalar geldiği için kıyafet katına “Paris” adını verdik ve bu katın dizaynını Fransız kültürüne göre yaptık. 3. katımızı ise mücevherata ayırdık. İstanbul’un Kapalı Çarşı’sı mücevheratla dolu güzel dükkanları ve yüzyıllardır meşhur mücevherat pazarlarına sahip. Bu alanda haklı bir ünü var. Bundan dolayı da bu katımıza “İstanbul” adını verip Türk çarsı stiline göre dizayn ettik.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder