banner181
banner210

İhracat şubat ayında yüzde 10,4 oranında arttı

01 Mart 2012 Perşembe 13:13
Bu haber 408 kez okundu

Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. Türkiye, şubat ayında 11 milyar 156 milyon dolarlık ihracat yaptı. Artış, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 oldu. En fazla ihracatı, 1 milyar 642 milyon dolar ile otomotiv sektörü yaptı....

İhracat şubat ayında yüzde 10,4 oranında arttı
Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. Türkiye, şubat ayında 11 milyar 156 milyon dolarlık ihracat yaptı. Artış, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 oldu. En fazla ihracatı, 1 milyar 642 milyon dolar ile otomotiv sektörü yaptı. Kimyevi maddeler sektörü 1 milyar 393 milyon dolar ile ikinci, çelik sektörü 1 milyar 368 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldı. Tarım sektörü ise 1 milyar 544 milyon dolarla toplam ihracattan yüzde 14,6 pay aldı.

Şubat ayı ihracat rakamları, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin bir basın toplantısıyla açıkladığı verilere göre Türkiye, bu yılın ilk iki ayında 21 milyar 694 milyon dolar ihracat yaptı. Son 12 aylık dönemde ise yüzde 16,59 artışla 136 milyar 873 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Şubat ayında sanayi sektörünün ihracat içindeki payı, yüzde 83,8 ile 9 milyar 353 milyon dolar oldu. Madencilik ürünleri sektörü ise 258 milyon dolar ihracat ile toplam ihracattan yüzde 4,9 pay aldı. Şubat ayında en fazla ihracat artışını yüzde 224,2 ile savunma sanayisi sektörü, yüzde 88,3 ile tütün sektörü ve yüzde 50,7 ile gemi ve yat sektörü yakaladı.

ARAP BAHARININ YAŞANDIĞI ÜLKELER NORMALE DÖNÜYOR

TİM verilerine göre 2012 Şubat ayında ihracatın en çok arttığı ülkeler Irak, ABD, Suudi Arabistan, Hollanda, Libya, Mısır, Azerbaycan, Cezayir ve Fas oldu. Irak’a yüzde 52, ABD’ye yüzde 33, Suudi Arabistan’a yüzde 34, Hollanda’ya yüzde 24 artış gösterdi. TİM Başkanı Büyükekşi, Arap baharı sebebiyle geçen yıl sıkıntı yaşanan pazarlarda normalleşmeye dönüldüğünü söyledi. Şubat ayında Libya’ya yapılan ihracatın yüzde 169, Mısır’a yüzde 159, Fas’a yüzde 135, Lübnan’a yüzde 58, Cezayir’e yüzde 33, Tunus'a ise yüzde 71 arttığını kaydetti. Geçen ay AB ülkelerine yapılan ihracat ise yüzde 4 gerilerken Afrika ülkelerine yüzde 96, Ortadoğu bölgesine 6 artış yaşandı. Büyükekşi, Avrupa'da yaşanan kayıpların, alternatif pazarlardaki büyümeyle kapatıldığını söyledi.

İHRACATINI EN FAZLA ARTTIRAN İL GAZİANTEP

Şubat ayında en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında ihracatını en fazla artıran şehir, yüzde 47 ile Gaziantep oldu. Gaziantep’i yüzde 28 ile Ankara, yüzde 24 ile Manisa, yüzde 22 ile Adana, yüzde 21 ile Kocaeli, yüzde 9 ile İzmir ve İstanbul, yüzde 2 ile Denizli, yüzde 1 ile Bursa izledi. Hatay’ın ihracatı ise yüzde 18 geriledi.

AVRUPA’DA KAYGILAR DEVAM EDİYOR

Küresel ekonomiyi değerlendiren Mehmet Büyükekşi, Avrupa genelinde borç sıkıntısına ilişkin olumlu bir hava esmesine rağmen kaygılar ve risklerin halen devam ettiğini söyledi. AB’nin 2011 yılı son çeyreğinde yüzde 0,5 küçülerek resesyona girdiğini hatırlatarak, “2012 yılının ilk iki çeyreğinde bu küçülmenin sürmesi beklenmekte. Sonra ise bir iyileşme ve büyüme bekliyoruz.” diye konuştu.

AB ülkelerinde Yunanistan için sevindirici gelişmeler yaşandığına dikkat çeken TİM Başkanı, şunları söyledi: “Avrupalılar nihayet karar aşamasına geldi, Yunanistan için bir yola girildi. ABD ekonomisinde ise toparlanma ve sınırlı da olsa beklentilerde iyileşmeler var. ABD, genişletici para politikalarını kuvvetlendirerek sürdürüyor. Daha önce ABD Merkez Bankası FED, çok düşük faiz oranlarının 2014 yılı sonuna kadar sürebileceğini açıklamıştı. FED’in daha fazla parayı piyasaya vermesi bekleniyor.”

'AB PAZARI, İHRACAT İÇİN CANDIR'

TİM Başkanı Büyükekşi, “Türkiye ihracatı için Avrupa pazarı, deyim yerinde ise candır.” değerlendirmesinde bulundu. Avrupa’da dip noktaya ulaşıldığını ve çıkışın başladığının söylenebileceğini belirterek, dünyanın geri kalanında hâlâ parçalı bulutlu bir görüntü olduğunu ifade etti. Dünyada mali piyasaların, bol likiditenin oluşturduğu iyimser bir sürece girdiğine dikkat çeken Büyükekşi, bunun kalıcı olması için mutlaka dünya genelinde büyümeyle desteklenmesi gerektiğini ifade etti: “AB ülkeleri hareketli günler geçirirken Çin ve diğer gelişen ülkelerde iktisadi faaliyetlerde zayıflama sürmektedir. Ortadoğu’daki gelişmeler ve İran konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle petrol fiyatları, beklentilerin üzerinde oluşmaktadır. Bu yılın bazı senaryolarında petrol fiyatı. 100-105 dolar/varildir. Bu fiyatın aşılması. yeni küresel dengesizliklere yol açabilecektir.”
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder