banner181
banner210

Bursa TSO OSB'den nano teknoloji semineri

01 Mart 2012 Perşembe 13:13
Bu haber 616 kez okundu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Organize Sanayi Bölgesi’nin sanayicilere yönelik düzenlediği 'Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Nano Teknoloji' konulu seminerde, Avrupa Birliği (AB)’ne üye ülkelerdeki firmaların, uluslararası Ar-Ge...

Bursa TSO OSB'den nano teknoloji semineri
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Organize Sanayi Bölgesi’nin sanayicilere yönelik düzenlediği 'Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Nano Teknoloji' konulu seminerde, Avrupa Birliği (AB)’ne üye ülkelerdeki firmaların, uluslararası Ar-Ge işbirlikleri yaparak, küresel piyasalardaki rekabet gücünü artırmanın yolları anlatıldı.

        TÜBİTAK EUREKA Proje Sorumluları Abdurrahman Türk ve Burak Tiftik’in konuşmacı olarak katıldığı seminere, sanayicilerin yoğun katılımı olduğu gözlendi. 7. Çerçeve Programı’nın, Avrupa Birliği’nin yürütmüş olduğu sivil amaçlı en büyük Ar-Ge programı olduğunu belirten Abdurrahman Türk, bu programın kapsamının Avrupa Birliği’nin bütün olarak Amerika ve Japonya gibi ülkelerle rekabet etmesi olduğunu dile getirdi.

        Programı, TÜBİTAK’ın, 1984 yılından beri 4’er yıllık programlar halinde gerçekleştirdiğini kaydeden Türk, şöyle konuştu: "7. Çerçeve Programı da hayata geçeli 7 yıl oldu. Konu güdümlü olup Avrupa Birliği’nin ihtiyaçlarına yönelik projeleri destekliyorlar. Bunun altında insan kaynağını geliştirmek, kapasite artırımını gerçekleştirmek gibi farklı amaçlar var. Amaç, tüm bu bileşenlerde Avrupa’nın belirli seviyeye ulaşması ve Amerika ile Japonya gibi ülkelerle aynı seviyeye çıkmaktır. Bugün burada, bu etkinliği düzenlememizin amaçlarından birisi, nano teknolojiden ziyade imalat teknolojisiyle ilgili. Çünkü Bursa’nın kapasitesini düşününce otomotiv, makine imalat, tekstil, güçlü olan sektörler arasında yer alıyor."

        NMP denilen malzeme üretim teknolojilerinin altında, imalat kısmında neler yapılabilir düşüncesinin yattığını söyleyen Türk, amaçlarının, Bursa’daki firmaları bu programa yönlendirmek olduğunu ifade etti.

        Bu programların devamında, EUREKA programı kapsamında da imalat teknolojileri ile ilgili konular yer alacağını söyleyen TÜBİTAK EUREKA Proje Sorumlusu Burak Tiftik, Bursa’nın ulusal anlamda düşünüldüğü zaman, proje kapsamında birçok konuda diğer şehirlerden önde olduğunu söyledi. Tiftik, "Bursa şu anda çok iyi bir konumda. Birçok Ar-Ge merkezinin olduğunu, bir çok projesinin olduğunu görüyoruz. Avrupa Birliği tarafından da daha fazla proje yaparak, amacımız bunların AB’ye katılmalarını sağlamaktır. Sonuç olarak buraya gelmemizdeki amaç, Bursa’nın kapasitesinin ulusal anlamda zaten yeterli olduğu, bunu daha üst seviyelere yani uluslararası boyutlara çıkarmak olduğunu söyleyebilirim." dedi.


Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder