banner181
banner210

Çağlayan: Ne mevsim şartları, ne AB, ihracatçılarımız şubatta da rekor kırdı

01 Mart 2012 Perşembe 12:51
Bu haber 2226 kez okundu

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yüzde 10,4 artarak 11 milyar 156 milyon doları bulan şubat ihracatını değerlendirdi. Şubat rakamları ile birlikte son 12 aylık ihracatın 137 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Çağlayan, "Ne mevsim şartlarının...

Çağlayan: Ne mevsim şartları, ne AB, ihracatçılarımız şubatta da rekor kırdı
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yüzde 10,4 artarak 11 milyar 156 milyon doları bulan şubat ihracatını değerlendirdi. Şubat rakamları ile birlikte son 12 aylık ihracatın 137 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Çağlayan, "Ne mevsim şartlarının ağırlığı, ne AB’nin içinde bulunduğu ekonomik durum, ihracatçılarımızın şubat ayında rekor kırmasını engelleyememiştir." dedi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı şubat ayı ihracat rakamlarına ilişkin açıklamada bulundu. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı kayıt rakamlarına göre şubat ayında ihracatın geçen yılın şubat ayına göre yüzde 10,4 oranında artarak 11 milyar 156 milyon dolara ulaşması ihracatçıların her türlü şartlara rağmen emin adımlarla yolunda ilerlediklerini gösterdiğini ifade eden Çağlayan, "Ne mevsim şartlarının ağırlığı, ne AB’nin içinde bulunduğu ekonomik durum, ihracatçılarımızın şubat ayında rekor kırmasını engelleyememiştir. 11 milyar 156 milyon dolar ihracat bugüne kadar şubat ayları içinde gerçekleştirilen en fazla ihracat rakamıdır ve bir rekordur. Bu rakam, ihracatçılarımızın AB’nin içinde bulunduğu duruma rağmen, farklı pazarlara yöneldiğini göstermektedir. Şubat ayları içinde bir çok ülkeye ihracatımız en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Fas’a 127,8 milyon dolar, Mısır’a 257 milyon dolar, Irak’a 795 milyon dolar, Polonya’ya 164 milyon dolar ihracat şimdiye kadarki en yüksek şubat ayı ihracatıdır." dedi.

Şubat ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre 1 milyar 51 milyon dolar artış göstermesinin 2012 yılı ihracat hedefine ulaşılacağının işareti olduğunu belirten Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:

        "Şubat ayı ihracatımız şunu gösteriyor; Avrupa’da yaşanan olumsuzluklara rağmen ihracatçılarımız pazar çeşitlendirmesini başarıyla gerçekleştirmiş, alternatif pazarlarda da söz sahibi olduklarını kanıtlamıştır. 2012 yılı Şubat ayında ihracat rekoruna AB ülkelerinde yaşanan 221 milyon dolar azalmaya rağmen ulaşılmıştır. Şubat ayında AB ülkelerinde ihracatımızda gerileme yaşanırken, Afrika ülkelerine 581 milyon dolar, ABD, Kanada ve Meksika ve diğer Amerika ülkelerine 268 milyon dolar, Bağımsız Devletler Topluluğuna136 milyon dolar ihracat artışı gerçekleşmiştir. Aynı gelişme Ocak-Şubat döneminde de sözkonusudur, Ocak-Şubat döneminde ihracatımız 1 milyar 977 milyon dolar artmıştır. Ocak-Şubat döneminde Avrupa pazarında 253 milyon dolarlık gerileme yaşanırken, Afrika pazarında 755 milyon dolar, ABD, Kanada ve Meksika ve diğer Amerika ülkelerine 484 milyon dolar, Ortadoğu ülkelerine 403 milyon dolar artış sağlanmıştır."

Avrupa pazarlarında geçen yılın aynı ihracatını gerçekleştirilmiş olsaydık, diğer pazarlardaki olumlu gelişmelerle birlikte Ocak-Şubat döneminde ihracatının yaklaşık 2,3 milyar dolar artmış olacağını dile getiren Çağlayan, açıklamasına şöyle devam etti:

        "Avrupa’da yaşanan bu olumsuzlukların başında Yunanistan dikkat çekmektedir. Yunanistan’a ocak ve şubat ayı ihracatımız son yılların en düşük ihracatlarından olmuş, bu ülkeye 2005 yılında yaptığımız ihracat seviyesine gerilemiştir. Avrupa’nın içinde yaşadığı kriz nedeniyle Yunanistan’a ihracatımız yüzde 24 oranında, Portekiz ihracatımız yüzde 30 oranında gerileme yaşanmıştır. Siyasi krizle boğuşan Suriye’ye ihracatımız yüzde 39 oranında azalmıştır. Siyasi istikrarın sağlandığı Arap Baharı’nı yaşayan ülkelerde ise normalleşme ile birlikte ihracatımızda ciddi artışlar yaşanmaktadır. Şubat ayında Mısır’a ihracatımız yüzde 159, Libya’ya ihracatımız yüzde 169 ve Tunus’a ihracatımız yüzde 71 oranında artmıştır."

Şubat ayı ile birlikte son 12 aylık ihracatın 137 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Ekonomi Bakanı, "İhracatımızda yıl sonu hedefimiz 150 milyar dolar... İhracatımızda geçen yıla göre gerçekleştirilecek yüzde 10’luk artış hedefe ulaşmamız için yeterli olacaktır. Özellikle AB’nin krizin derinleşmesini önleyecek tedbirleri devreye alması, önümüzdeki dönemde ihracatımızda daha yüksek artışlar getirecektir. Teşvik sistemimizin hem cari açığı azaltıcı, hem de ihracat odaklı bir yapıda olması hem 2012 ihracat hedefine, hem de 2023 hedefine ulaşmada en büyük desteğimiz olacaktır.” ifadelerini kulllandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder