banner181
banner210

İngiltere, Şam’daki elçiliğini kapattı

01 Mart 2012 Perşembe 12:27
Bu haber 3032 kez okundu

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye'de güvenlik durumunu kötüleşmesi sebebiyle Şam'daki büyükelçiliği kapattıklarını, tüm diplomatları da geri çağırdıklarını söyledi.Hague, diplomatların risk altında olduğu değerlendirmesinin...

İngiltere, Şam'daki elçiliğini kapattı
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye'de güvenlik durumunu kötüleşmesi sebebiyle Şam'daki büyükelçiliği kapattıklarını, tüm diplomatları da geri çağırdıklarını söyledi.

Hague, diplomatların risk altında olduğu değerlendirmesinin yapılmasının ardından böyle bir karar aldıklarını ifade etti.

İngiltere, daha önce Şam Büyükelçiliği'ndeki diplomatların büyük bölümünü çekmişti. Kalan diplomatların da dün itibariyle, Suriye'den ayrıldıkları belirtildi.

Suriye'deki İngiliz vatandaşlarının ülkeyi terk etmeleri çağrısını yineleyen Hague, vatandaşların, herhangi bir AB ülkesinin Şam konsolosluğundan yardım alabileceğini belirtti.

Elçiliğin kapatılmasının, Suriye ile diplomatik ilişkileri kesmen anlamına gelmediğini vurgulayan Hague, Suriye rejimine yönelik diplomatik baskıların süreceğini ifade etti. Hague, muhaliflerin kurduğu Suriye Milli Konseyi ile çalışmaya devam edeceklerini de ekledi.

Suriye rejiminin Londra Büyükelçiliği'nin ise çalışmalarını sürdüreceği öğrenildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder