banner181
banner210

Eren Üniversitesi, El Aman Hanı’nı yeniden ayağa kaldırıyor

01 Mart 2012 Perşembe 12:14
Bu haber 477 kez okundu

Bitlis Eren Üniversitesi tarafından Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden devralınan Anadolu'nun en büyük kervansaraylarından El Aman Hanı’nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. 16. yüzyılda Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan tarihi...

Eren Üniversitesi, El Aman Hanı'nı yeniden ayağa kaldırıyor
Bitlis Eren Üniversitesi tarafından Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden devralınan Anadolu'nun en büyük kervansaraylarından El Aman Hanı’nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. 16. yüzyılda Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan tarihi yapı, dükkânları, camisi ve hamamı ile büyük bir külliye teşkil ediyor. Geçmişte birçok soysal ve kültürel faaliyete ev sahipliği yapan El Aman Hanı tekrar eski günlerine kavuşuyor.

        Bitlis - Tatvan karayolunun arasında yer alan El - Aman hanını devralan Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) tarihi hanının tarihine uygun şekilde restorasyonunu yaparken, tarihi hanın eski günlerinde olduğu gibi tekrar Kültür merkezine dönüştürme çalışmaları da devam ediyor. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Eren Üniversitesi Yapı İşleri ve Daire Başkanlığı kontrolünde, BEÜ tarafından tarihi Handa yapılacak olan çalışmalar neticesinde, Han içerisinde her biri 50 kişilik olmak üzere 2 adet sinema salonu, 200 kişilik çok amaçlı salon, 40 metre kare kütüphanenin yanı sıra 40 metre kare okuma salonu, İdari ofisler ve 60 kişilik Restoran yapılması amaçlanıyor. Doğru, Tarihi Hanın iç kısmında devam eden çalışmaların Nisan ayına kadar tamamlanacağını söyledi.Mayıs ayı içerisinde de dış bakım ve çevre düzenlemelerini bitirmeyi hedeflediklerini anlatan Rektör Doğru, Yeni görünüme kavuşacak olan tarihi mekânın birçok sosyal ve kültürel faaliyete ev sahipliği yapacak günlerini sabırsızlıkla beklediklerini sözlerine ekledi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder