banner181

Vali Sodan: Adıyaman'da birlik, beraberlik ve huzur içerisinde yaşıyoruz

01 Mart 2012 Perşembe 12:10
Bu haber 489 kez okundu

Adıyaman Karapınar Mahallesindeki Alevi vatandaşların yaşadığı 26 evin işaretlenmesi iddialarıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Alevi vatandaşların yaşadığı Karapınar Mahallesi'ne Adıyaman Valisi Ramazan Sodan,...

Vali Sodan: Adıyaman'da birlik, beraberlik ve huzur içerisinde yaşıyoruz
Adıyaman Karapınar Mahallesindeki Alevi vatandaşların yaşadığı 26 evin işaretlenmesi iddialarıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Alevi vatandaşların yaşadığı Karapınar Mahallesi'ne Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Alevi Dedesi Ali Büyükşahin ve Pir Sultan Abdal Derneği Şube Başkanı Mahmut Yapıcı birlikte gelerek vatandaşlarla görüştü.

         Vali Ramazan Sodan, ''Emniyetimize intikal eden bu işaretlerin provokasyon amaçlı ya da yönlendirilmiş bir çocuk yapmış olabilir. Bunları emniyetimiz sıkı bir şekilde takip ediyor. Biz Adıyaman'da birlik beraberlik ve huzur içerisinde yaşıyoruz. Herhangi bir huzursuzluk olmamıştır. İşte Alevi derneklerimizle buradayız. Kimsenin şikayeti yoktur. Adıyaman, Türkiye'ye örnek olacak bir ildir. Emniyetimiz araştırmaya devam ediyor. Şimdilik olayın sebebini bilmiyoruz.'' dedi.

        Adıyaman’ın geçmişten bu yana huzurlu bir kent olduğunu ve kimsenin provokasyona gelmeyeceğini belirten Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise "Türkiye’nin karanlık tarihlerinden biri olan 12 Eylül'den önce ve sonra ülkemizin birçok yerinde yaşanan olaylar Adıyaman'da yaşanmadı. Herhalde Adıyaman'da yaşanan huzur, birilerini huzursuz etti. Biz el ele, gönül gönüle vereceğiz. Geçmişte milletimiz bu provokasyonları çok gördü. Ama Adıyaman'da bu olaylara meydan vermedik. Kanaat önderleriyle bir araya geleceğiz, seçilmişi ile atanmışı ile huzurumuzu, barışımızı ve bu sevgimizi devam ettireceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." değerlendirmesinde bulundu.

        Alevi Dedesi Ali Büyükşahin de Adıyaman'ın çok sakin bir kent olduğunu, bu tür istenmeyen olayları beklemediklerini kimsenin huzuru bozamayacağını ifade etti. Adıyaman'da farklı mezhep ve dinden olanların birbirlerine hoşgörüyle baktığını dile getiren Büyükşahin, ''1980'den önce ve sonra Adıyaman'daki insanlar her zaman birbirlerine karşı sevgi ve saygı beslemiştir. Hiçbir zaman bir olay olmamıştır. Güvenlik güçlerine çok güveniyoruz. Bu konuda herkes çok duyarlı. Bu olaylar hiçbir zaman başka olaylara meydan vermeyecektir. Çünkü herkes duyarlı olacaktır.'' diye konuştu.

"ADIYAMAN'IN BİR MARAŞ, SİVAS OLMASINA ASLA MEYDAN VERMEYİZ"

Pir Sultan Abdal Derneği Adıyaman Şubesi Başkanı Mahmut Yapıcı, Adıyaman'da Alevi ve Sünni vatandaşların hoşgörü içinde yaşadığını vurguladı. İşaretlemenin bir zihniyet tarafından rant elde etmek için yapıldığını düşündüklerini belirten Yapıcı, ''Emniyet güçlerimizin yardımıyla bunlar meydana çıkacaktır. Biz Adıyaman'ın bir Maraş, Sivas olmasına Alevisi ve Sünnisi ile asla meydan vermeyiz. Bunu akıllarından çıkarmasınlar.'' dedi.

Adıyamanlıların bu tür provokasyonlara gelmeyeceğini belirten Adıyaman Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Abdulhamit Dursun, "Tarihinde hiçbir zaman kavgaya, kargaşaya, çatışmaya yer olmayan medeniyetler şehri Adıyaman’ımız da mezhepler arasında çatışma çıkartmak için son günlerde birtakım provokatör yaklaşımlar sergilenmektedir. Bu provokatör yaklaşımlarla oluşturulmaya çalışılan tuzağa kardeşliğin kenti olan Adıyaman halkının düşmemesini dilemekteyiz. Bu kentte yıllardır hiçbir ayrım yapılmadan insanlar birbirleri ile kardeşçe yaşamış, akrabalık bağları kurmuş, düğünü, taziyesi hep beraber olmuştur. Yaşanan her acı müşterek acı olarak gönüllere işlenmiştir. Bugün Türkiye’de etnik gruplar, ayrı mezhepler ve farklı dini inanışlara sahip insanlar arasında sorunların nasıl çözümlenmesi isteniyorsa örnek şehir olarak Adıyaman’a bakılmalı ve Adıyaman incelenmelidir. Adıyaman halkı tarihinden bu yana kardeşçe, beraberce yaşamış ve bundan böylede bu şekilde devam edecektir." şeklinde konuştu. Adıyaman Hukukçular Derneği olarak bütün STK’ların ve ilgili herkesin gerekli hassasiyeti göstermelerini isteyen Dursun, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu tuzağa ve kurguya Adıyaman halkı düşmeyecektir, bu filmin sonu medeniyetler şehri Adıyaman’a yakışır bir şekilde mutlu ve kardeşçe bitecektir. Bu süreçte bu tuzağı kuranların biran önce ortaya çıkarılmasını ve hukuk önünde yargılanmalarını dilemekteyiz."

BAŞSAVCILIK TİTİZ BİR ÇALIŞMA BAŞLATTI

Öte yandan Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılık yetkilileri, Merkez Karapınar Mahallesindeki vatandaşların 27.02.2012 günü saat: 12.30 sularında evlerinin duvarlarına yazılar yazıldığı ihbarını emniyet güçlerine iletmesi üzerine kendilerinin ihbar çerçevesinde derhal soruşturma başlattıklarını açıkladı. Faillerin tespitine yönelik titiz bir çalışma yaptıklarını kaydeden başsavcılık, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "Soruşturma kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde toplam 26 evin dış cephe duvarlarına, pencere yanlarına ve bahçe duvarlarına olmak üzere değişik uzunluklarda kırmızı keçeli kalemle harf veya rakama benzemeyen ve anlamlandırılamayan şekillerin yapıldığı tespit edilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca olay tüm yönleri ile soruşturulmakta, faillerin tespitine yönelik titiz çalışma yapılmaktadır."
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder