banner181

İş makinaları sektörüne yüzde 1'lik KDV müjdesi

01 Mart 2012 Perşembe 11:47
Bu haber 705 kez okundu

İş ve inşaat makineleri sektörünün beklediği müjdeli haber geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, leasinglerde KDV’nin yüzde 1’e indirileceği müjdesini verdi.         Türkiye...

İş makinaları sektörüne yüzde 1'lik KDV müjdesi
İş ve inşaat makineleri sektörünün beklediği müjdeli haber geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, leasinglerde KDV’nin yüzde 1’e indirileceği müjdesini verdi.

        Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER)'nin 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Genel kurulun açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü ve Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu, “Cumhuriyetimizin 100. yılı için belirlediğimiz hedefler doğrultusunda herkes üzerine düşen görevi başarıyla yapmaya çalışıyor. Bu hedefler içerisinde 100 milyar dolar ile bir numarada olan makine sektörünün dernekleriyle sektörün gelişmesi ve sorunlarının çözüme ulaşması için yakın çalışmalarda bulunuyoruz. 27 Aralık 2011tarihinde leasinglerde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi sektör stratejisinin bir eylemiydi. Bu uygulamayla sektörün içindeki bazı makine grupları dışarıda kaldı. Son geldiğimiz nokta ise, dışarıda kalan makina grupları için de leasinglerde KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi konusunda çalışmalara başladık. Türkiye ilk kez Makine Sektör Stratejisi Belgesi'ne kavuştu. Buradaki eylemler devlet politikası haline geldiği için adım adım gerçekleştiriliyor.’’ dedi.

        Genel kurulda yeniden İMDER Başkanlığı'na seçilen Cüneyt Divriş ise sektörde eğitime ve kaliteli elamana çok önem verdiklerini söyledi. Divriş, “Haydarpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nde İş Makinaları Bölümü’nün açılması için dernek adına birçok girişimde bulunularak, yaklaşık 2 milyon TL’lik bir yatırımı sektörümüze kazandırdık. Hedeflerimiz arasında iş makinası kullanıcı sayısını artırmak ve bu sayıyı artırırken de daha verimli, daha profesyonel kullanıcılar yetiştirmek var. Ayrıca üniversiteler ile irtibata geçerek, sektörümüzle ilgili bölümlerde iş makinalarını seçmeli ders olarak koyulabilmesi, meslek seçiminde iş makinaların da önemli bir iş sahası olduğunu kanıtlamak için çalışmalarımı devam edecek.” diye konuştu.

        Başta Avrupa olmak üzere toplam 127 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türk iş makineleri sektörünün, 2014 yılında 19.000 adet satış beklentisi olduğunu açıklayan Cüneyt Divriş, “Avrupa’nın en büyük 4. pazarıyız. Sektörün yıllık ekonomi hacmi ise 5,5 milyar dolar. 2014 yılında bu rakamı 12 miyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 2011 yılında ihracatımıza yüzde 67 artış gösterdi.” bilgilerini verdi.

        Genel Kurul sonrasında Eylül 2013’te Ankara gerçekleştirilecek Türkiye’nin brüt 180.000 metrekareli ile en büyük fuarı olacak KOMATEK'in anlaşması imzalandı.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder