banner181
banner210

Berdimuhammedov'a fahri doktora

01 Mart 2012 Perşembe 11:41
Bu haber 906 kez okundu

Fatih Üniversitesi, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'a sağlık alanında fahri doktora unvanı verdi. Cübbesini giyen Berdimuhammedov, 2012 yılında kurulması planlanan Türkmen-Türk Eğitim Merkezi'nin bölgeye model olacağını...

Berdimuhammedov'a fahri doktora
Fatih Üniversitesi, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'a sağlık alanında fahri doktora unvanı verdi. Cübbesini giyen Berdimuhammedov, 2012 yılında kurulması planlanan Türkmen-Türk Eğitim Merkezi'nin bölgeye model olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptıkları görüşmeyi hatırlatan Berdimuhammedov, 2012 yılının da 'Türkmen - Türk Bilim Yılı' ilan ettiklerini ifade etti.


Türkimenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhammedova'a Fatih Üniversitesi’nde düzenlenen törenle fahri doktora ünvanı verildi. Fatih Üniversitesi Büyükçekmece Yerleşkesi’nde düzenlenen törene Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, öğretim üyeleri, öğrenciler ve bazı davetliler katıldı. Tören her iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı. Daha sonra üniversitenin tanıtım filmi izletildi.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Berdimuhammedov’un öz geçmişi hakkında bilgi verdi. Daha sonra Berdimuhammedov’a Rektör Şerif Ali Tekalan tarafından fahri doktora ünvanı verildi.

Cübbesini giyen Berdimuhammedov kürsüde yaptığı konuşmada Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkiyi, “İki devlet tek millet olarak” nitelendirdi. Fatih Üniversitesi’ne kendisine fahri doktora ünvanı verdiği için teşekkür eden Berdimuhammedov, “Bugün bu büyük üniversitede bulunarak Cumhurbaşkanı görevinde fahri doktora ünvanını almak benim için büyük bir şereftir.” dedi.

Konuşmasında ekonomik krize de değinen Berdimuhammedov, “Gerek siyasi gerek ekonomik alanlardaki konulara değinmek istiyorum. Gelişmiş ülkelere baktığımızda hangi ülkenin bilime eğitime katkıları bulunduğunu görmek önemlidir. Ekonomik konular büyük önem arz etmektedir. Bu konularda ülkeler ekonomik açından ne kadar fazla gelişmeye dikkat ederse gelişme o kadar iyi olacaktır. Ekonomik krizden gerek Türkiye, gerek Türkmenistan kendi stratejilerini kullanarak çıkmayı başarmıştır. Türkmenistan’da faaliyet gösteren Türkiye’nin şirket sayısı 600’ü aşmıştır. Bugünkü dönemde söylemek gerekirse ticaret hacmimizi geliştiriyoruz.” diye konuştu.

Konuşmasında ülkesine Türkmen-Türk Eğitim Merkezi kurulacağını da belirten Berdimuhammedov, bu merkezin bölgeye model olacağı için temellerinin çok sağlam atılacağını dile getirdi. Berdimuhammedov Cumhurbaşkanı Gül ile yaptıkları görüşmeyi de hatırlatarak, gençlerin eğitimen verdikleri önemi anlattı. Berdimuhammedov 2012 yılını Türkmen-Türk eğitim ve bilim yılı ilan ettiklerini kaydetti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder