banner181
banner210

Diyanet: Donörlerden alınan organlar uygun bir yere gömülebilir

01 Mart 2012 Perşembe 11:39
Bu haber 1024 kez okundu

Diyanet İşleri Başkanlığı, donörlerden alınarak nakledilen organların sahibinden bağımsız hale geldiğini belirterek, organın, asıl sahibinin veya nakledilen kişinin mezarının kenarına ya da bir mezarlığın müsait bir yerine beze sarılarak...

Diyanet: Donörlerden alınan organlar uygun bir yere gömülebilir
Diyanet İşleri Başkanlığı, donörlerden alınarak nakledilen organların sahibinden bağımsız hale geldiğini belirterek, organın, asıl sahibinin veya nakledilen kişinin mezarının kenarına ya da bir mezarlığın müsait bir yerine beze sarılarak gömülmesinin uygun olduğunu bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Akdeniz ve Hacettepe üniversitelerinde gerçekleştirilen organ nakilleri sonrasında kamuoyundan çok sayıda soru geldiği bildirelerek, bu sorular üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun bir açıklama yaptığı belirtildi. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun yapılan nakiller sonucunda donörlerden alınan organların daha sonra nereye defnedileceği konusuna açıklık getirdiği belirtilen açıklamada, nakledilen organların sahibinden bağımsız hale geldiği, organın asıl sahibinin veya nakledilen kişinin mezarının kenarına ya da bir mezarlığın müsait bir yerine beze sarılarak gömülmesinin uygun olduğu bildirildi.

        Konu ile ilgili yapılan açıklamada “Otopsi yapmak, özel mülke defnedilmiş olmak, yol genişletmesi ve kamu yararının gerektirmesi gibi zorunluluklar söz konusu olmadıkça kapatılmış bir mezarın açılması caiz değildir. Başkasına nakledilmek üzere alınan organlar sahibinin defnedilmesi ile ondan bağımsız hale gelir. Bu tür organların mezarları açılmamak kaydıyla asıl sahibinin veya kendisine nakledilen kişinin mezarının kenarına ya da mezarlığın müsait bir yerine beze sarılarak gömülmesi uygundur.” denildi.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder