banner181

Özel Atak Koleji, taş oymacılık sanatı kursları açtı

01 Mart 2012 Perşembe 11:19
Bu haber 620 kez okundu

Mardin Özel Safiye Beşir Atak Koleji, taş oymacılık sanatını yeniden canlandırmak için okul bünyesinde taş oymacılık sanatı kursları açtı.        Atak Koleji İlköğretim Müdürü Erdal Boz, yaptığı...

Özel Atak Koleji, taş oymacılık sanatı kursları açtı
Mardin Özel Safiye Beşir Atak Koleji, taş oymacılık sanatını yeniden canlandırmak için okul bünyesinde taş oymacılık sanatı kursları açtı.

        Atak Koleji İlköğretim Müdürü Erdal Boz, yaptığı açıklamada, 7 bin yıllık tarihi geçmişi ile bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapan Mardin'de, kaybolan taş sanatını yeniden canlandırmak için Atak Koleji bünyesinde taş oymacılığı kursları açtıklarını belirtti. Erdal Boz, Mardin’in tek özel okulu olma yanında sosyal, kültürel ve sportif alanlarda Türkiye genelinde Mardin’i en iyi şekilde temsil etmeye çalıştıklarını söyledi.

        Mardin'in meşhur taş oymacılığı sanatını öğrencilerine öğretme gayreti içinde olduklarını belirten Boz, ”Okul olarak bir çok etkinliklerimizden biri olan taş oymacılığı kursumuz, hem el sanatı gelişiminde hem de yoğun bir şekilde devam eden ders faaliyetlerinden zihinsel olarak rahatlama sağlamaktadır. Bunun yanında, unutulmaya yüz tutmuş binlerce yıllık taş oymacılığı sanatını Mardinli çocuklara öğretiyoruz. Taş oymacılığı kursu, katılan öğrencilerin ders başarısına da katkı sağlamaktadır.“ dedi.

        Taş oymacılığı kurslarına daha çok kız öğrencilerin büyük ilgi gösterdiğini vurgulayan Boz, ”12 öğrencimiz, bu kursa sürekli gelerek eğitim görüyor. Aslında taş oymacılığının erkek sanatı olduğu biliniyor. Ama okulumuzda bu sanatı kızların da yapabileceğini gösterdik.“ şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder