banner181

Kuzey Kore, nükleer çalışmalarını durdurmayı kabul etti

01 Mart 2012 Perşembe 11:07
Bu haber 1609 kez okundu

Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri, uranyum zenginleştirilmesi ile uzun menzilli füze fırlatmaları durdurmayı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanlarının denetimlerini kabul ettiği bildirildi. Bu gelişme, uzun süredir yapılamayan nükleer...

Kuzey Kore, nükleer çalışmalarını durdurmayı kabul etti
Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri, uranyum zenginleştirilmesi ile uzun menzilli füze fırlatmaları durdurmayı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanlarının denetimlerini kabul ettiği bildirildi. Bu gelişme, uzun süredir yapılamayan nükleer silahsızlanma görüşmelerinin yeniden başlayabileceği umutlarını da gündeme getirdi.

        Sürpriz olarak adlandırılan bu gelişme, ABD ve Kuzey Kore tarafından eş zamanlı duyuruldu. Kuzey Kore, bugün nükleer çalışmalarını durdurmayı kabul ettiğini açıkladı. Washington ve Pyongyang yönetimin temsilcilerinin geçtiğimiz hafta Çin’in başkenti Pekin’de yaptığı görüşmeler sonrası yaşanan bu gelişmenin nükleer silahsızlanma konusunun ele alındığı Altılı Görüşmeler’in de yeniden başlayabileceği anlamına geldiği ifade ediliyor.

        ABD ve Kuzey Kore tarafından eş zamanlı yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri, uranyum zenginleştirilmesi ile uzun menzilli füze fırlatmalarını durdurmayı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı uzmanlarının denetimleri kabul ettiği bildirildi.

        ABD Dışişleri Bakanlığı, bunun karşılığından Kuzey Kore’nin talep ettiği 240 bin ton gıda yardımını yapmaya hazır olduklarını açıkladı. Ayrıca varılacak anlaşma çerçevesinde gelecekte daha fazla gıda yardımı yapılabileceği de aktarıldı.

        Güney ve Kuzey Kore ile birlikte ABD, Çin, Japonya ve Rusya'nın taraf olduğu altılı nükleer silahsızlanma görüşmeleri, 2008'de BM'nin yeni yaptırımlarının ardından durma noktasına gelmişti.
Anahtar Kelimeler
banner193

Yorum Gönder